15 Temmuz 2016’da ne oldu? Saat saat o gece yaşananlar

15 Temmuz 2016’da terör örgütü FETÖ tarafından haince bir darbe girişiminde bulunuldu. FETÖ mensubu askerlerce gerçekleştirilen darbe girişiminin sonucunda 251 vatandaş şehit oldu. Peki o gece neler yaşandı? İşte saat saat o gece yaşananlar. 

Darbe girişiminin ilk ayağı olarak İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri bir grup FETÖ mensubu asker tarafından kapatıldı.

15 Temmuz’da Boğaziçi Köprüsü, darbeci askerler tarafından kapatılmıştı.

FETÖ’cüler aslında darbeyi sabaha karşı 03.00‘te başlatmayı düşünüyordu, ancak darbenin açığa çıkacağını düşünerek paniğe kapıldılar ve saat 20.30 çekmeye karar verdiler.

Saat 21.00‘de Genelkurmay Stratejik Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar‘a darbe gerçekleştirdiklerini açıkladı. Bu duruma tepki gösteren Akar, darbeciler tarafından alıkonuldu. Bu sırada darbeciler aralarında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın da bulunduğu çok sayıda komutanı rehin alarak Akıncılar Üssü‘ne götürdü.

Saat 23.00‘de NTV canlı yayınına bağlanan Binali Yıldırım, bir kalkışma girişimi olduğunu ve buna katılanların en ağır şekilde bedelini ödeyeceklerini açıkladı.

Saat 23.20‘de Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı darbecilerin kullandığı F-16 tarafından bombalandı. Bu saldırı sonucunda 44 polis şehit oldu.

FETÖ’cü teröristler tarafından bombalanan Özel Harekat Daire Başkanlığı…

Ankara’da bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı‘nın (MİT) yerleşkesi darbeci askerler tarafından havadan tarandı.

Saat 00.13‘te TRT‘yi ele geçiren darbeciler, canlı yayında zorla korsan darbe bildirisini okuttular.

Saat 00.24‘te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk’te canlı yayına bağlanarak darbeye tepki gösterdi ve halkı, darbecilere karşı durmak üzere meydanlara çağırdı.

Saat 00.45‘te Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde darbecilere karşı toplanan halkın üzerine bomba atıldı.

Saat 01.10‘de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris’ten ayrılarak İstanbul’a doğru yola çıktı.

Saat 02.42‘de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) darbeciler tarafından bombalandı.

Saat 03.00‘te TRT’yi ele geçiren FETÖ mensubu askerler gözaltına alındı.

Saat 06.19‘da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünde toplanan vatandaşların üzerine bomba atıldı ve 15 vatandaş şehit oldu.

Saat 06.15‘te Boğaziçi Köprüsü’nde bulunan darbeci askerler teslim oldu.

Saat 08.52‘de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Akıncı Üssü’den Çankaya Köşkü’ne getirildi.

Darbeciler tarafından ele geçirilen Jandarma Genel Komutanlığı, özel hareket polislerin yaptığı bir operasyonla geri alındı.

Saat 10.00‘da Genelkurmay karargahında bulunan darbeci askerler teslim olmaya başladı.

Saat 16.00‘da TBMM olağanüstü toplandı.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın