2019 Yerel Seçimlerinde Hangi Parti, Ne Kadar Hazine Yardımı Alacak?

24 Haziran seçimlerinin ardından gözler 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere çevrilmiş durumda. Peki 24 Haziran seçim sonuçlarına göre hangi parti ne kadar Hazine yardımı alacak?

Siyasi Partiler Kanun’na göre, genel seçimlerde yüzde 10 barajını aşan her bir partiye aldığı oy oranına göre bir devlet yardımı yapılmakta. Bunun dışında yüzde 3’ün üzerinde oy alan partilere de en az yardım alan partinin aldığı miktar üzerinden bir oranlama yapılarak yardım yapılmakta.

Yardım Miktarı Nasıl Belirleniyor?

Siyasi partilere yapılan yardım miktarı, o yılın genel bütçe gelirinin beşte ikisi oranında belirleniyor. Bu miktar, genel seçim dönemlerinde üç kat, yerel seçim dönemlerin de ise iki kat olarak ödenmekte.

24 Haziran seçim sonuçlarına göre Hazine’den toplam 670 milyon lira yardım yapılacak. Bu yardım miktarının 290 milyon lirasını AK Parti, 154 milyon lirasını CHP, 79 milyon lirasını HDP, 75 milyon lirasını MHP, 68 milyon lirasını İYİ Parti alacak.


NOT: Bu miktarlar, 2019 yılı bütçe tahmini ve partilerin kesin olmayan seçim sonuçlarına göre hesaplanmıştır. Siyasi partilerin alacağı net yardım miktarına ise 2019 yılı bütçesi TBMM’den geçtikten ve Yüksek Seçim Kurulu kesin sonuçları ilan ettikten sonra netlik kazanacak.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın