Ana sayfa Ekonomi 2020 yılı için net asgari ücret 2 bin 342 lira olarak belirlendi

2020 yılı için net asgari ücret 2 bin 342 lira olarak belirlendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 2020 yılı için net asgari ücretin 2 bin 342 lira olarak belirlendiğini duyurdu. 

Asgari Ücret Komisyonu, dördüncü ve son toplantısını bugün gerçekleştirdi. Toplantının ardından konuşan Bakan Selçuk, 2020 yılı için brüt asgari ücretin 2 bin 943 lira, net asgari ücretin ise 2 bin 324 lira olarak belirlendiğini açıkladı. 

Kararın oy çokluğuyla alındığını belirten Selçuk, “Enflasyon oranının çok üstünde bir artış sağlamış olduk” ifadelerini kullandı.  

Yapılan artışın ardından Asgari Geçim İndirimi (AGİ) bekar bir işçi için 220 lira olacak.

TÜRK-İŞ TEMSİLCİSİ TOPLANTIYI TERK ETTİ 

Bakan Selçuk tarafından belirlenen asgari ücret rakamının açıklanmasının ardından Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irtat, “Bu rakamla işçilerin değil 30 gün, 10 gün bile geçinmeleri mümkün değil. Bu nedenle karara katılmamız mümkün değil” diyerek basın toplantısını terk etti. 

Irgat, daha önce yaptığı basın toplantısında 2 bin 578 liranın altındaki asgari ücret teklifini değerlendirmeye almayacaklarını söylemişti. 

SENDİKALAR NE İSTİYORDU?

Türk-İş, DİSK ve Hak-İş, asgari ücretin en az 2 bin 578 lira olmasını istiyordu. Üç sendika da yaptıkları ortak açıklamada, asgari ücretin bu rakamdan daha düşük olmaması gerektiğini bildirmişlerdi. 

KARARA İTİRAZ EDİLEMİYOR

Asgari Ücret Komisyonu, hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden beşer kişi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. İşveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise Türk-İş temsil ediyor. Komisyon, kararlarını oy çokluğuyla alıyor. Karara itiraz edilemiyor. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here