Ana sayfa Gündem 24 Haziran Seçimlerinde Seçmen Sandıkta Ne Mesaj Verdi?

24 Haziran Seçimlerinde Seçmen Sandıkta Ne Mesaj Verdi?

24 Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52 oy oranı ile salt çoğunluğu elde ederek yeniden cumhurbaşkanlığına seçildi. Meclisteki milletvekili dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti: AK Parti 293, CHP 146, HDP 67, MHP 50 ve İYİ Parti 44.

Peki 24 Haziran seçimlerinde seçmen sandıkta ne mesaj verdi? Sandıktan çıkan sonuç nasıl yorumlanmalı? ANAR Başkanı İbrahim Uslu, Habertürk TV’de katıldığı canlı yayında seçimleri değerlendirdi. İşte Uslu’nun açıklamalarından satır başları:

“Bu seçimde bizim açımızdan sürpriz olan bazı özellikler vardı. Ekonominin yaşadığı bu dalgalanma yani enflasyonun, faiz oranlarının ve döviz kurunun yükselmesi nedeniyle Siyaset Bilimi’nde seçmen davranışlarını açıklayan rasyonel tercih teorisi doğrultusunda seçmenlerin bir kısmının AK Parti’den kopması bekleniyordu. AK Parti’nin bir miktar kaybettiği oylarda ekonomi belirleyici oldu. Onun dışında diğer faktörler de var. Burada bizim için şaşırtıcı olan insanlar, partilerini terk ederken bu rasyonel tercih teorisine göre davransalar bile yeni gidecekleri partiyi seçerken yine siyasal kimliklerine göre tercihte bulunmasıydı. Yani AK Parti’den kopanların CHP’ye değil de MHP’ye geçmiş olması gibi.

Burada önemli olan siyasal kimliğin halen ekonomik kaygılardan daha güçlü olması. Bu, özellikle CHP’nin önümüzdeki dönemde oy potansiyelini genişletmek için atacağı adımlar için de önemli. Bugüne kadar CHP, sağdan oy alabilmek için çok çaba harcadı. Fakat bu seçimde üç tane sağ parti toplamda yüzde 60 oy aldı.

Bütün dünyada sağ yükseliyor. Türkiye de bu trendden nasibini almıştı. Fakat ilk kez bu kadar belirgin bir biçimde sol küçüldü ve sağ yükseldi. Ekonomik dalgaların ötesinde bir güce sahip bir sağ milliyetçi dalgadan söz etmek mümkün.

Türkiye’de son dönemlerde yaşanan bazı gelişmelerin, Türkiye’de liberal ve muhafazakar seçmenleri milliyetçiliğe, sağın biraz daha uç kısımlarına doğru ittiği anlaşılıyor.”

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here