3 soruda Venezuela krizi

1. Venezuela’daki ekonomik krizin sebebi nedir?

Venezuela, dünyanın en çok kanıtlanmış petrol rezervlerine sahip ülkesi olmasına rağmen son birkaç yıldır ekonomik sıkıntılarla uğraşmakta.

Venezuela’nın ihracatının yaklaşık yüzde 95‘ini petrolden elde ettiği gelir oluşturuyor. Böyle olunca da petrol fiyatlarının seyri, Venezuela’nın gelirini direkt olarak etkiliyor.

Hugo Chavez, 1999 yılında iktidara geldikten sonra petrolden elde edilen gelirleri eşitsizliği ve yoksulluğu azaltmak için kullandı. Çok sayıda sosyal program başlattı. Bunlardan bir tanesi de Misión Vivienda (Konut Misyonu) adlı projeydi. Bu proje aracılığıyla yoksullar için iki milyon ev inşa edildi.

Petrol fiyatlarının 2014 yılında keskin bir şekilde düşüş göstermesiyle birlikte Venezuela’nın ekonomisinde sıkıntılar baş gösterdi.

2. Enflasyon kontrolden nasıl çıktı?

Venezuela, yıllık enflasyon oranına bakıldığında bu alanda dünyada birinci sırada bulunuyor.

Venezuala Merkez Bankası, 2015 yılından beri enflasyon rakamlarını yayınlamıyor. Ancak mecliste çoğunlukta bulunan muhalefet, geçtiğimiz Mayıs ayında enflasyon verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Nisan 2017 ile Nisan 2018 arasındaki 12 aylık enflasyon yüzde 13 bin 779 oldu.

Venezuela hükümeti, daha fazla para basmayı tercih etti ve bu da enflasyonun körüklenmesine neden oldu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinin karşılaştığı ekonomik krizin sebebi olarak muhalefeti ve dış güçleri suçluyor.

3. Ekonomik krizin dışındaki sorunlar neler?

Venezuela’daki muhalefet, 1999 yılından beri iktidarda bulunan Birleşik Sosyalist Partisi‘nin (PSUV) demokratik kurumlara zarar verdiğini ve uygulanan ekonomi politikalarının yanlış olduğunu savunuyor.

Petrol gelirlerindeki azalma, sosyal programlarda kesintiye gidilmesine neden oldu. Bu da Maduro’nun destekçilerinin azalmasına neden oldu.

2013 yılında Maduro’nun karşısında seçime giren ve çok az bir farkla seçimi kaybeden Henrique Capriles, 2032 yılına kadar siyasetten men edildi. Capriles’in 2018 yılında yapılacak seçimlerde muhalefetin adayı olması bekleniyordu.

Geçtiğimiz yıl Maduro’nun Kurucu Meclis oluşturma fikri oldukça tartışma yaratmıştı. Muhalefet, bu girişime sert bir şekilde karşı çıkmıştı.

Kaynaklar

BBC, BBC Türkçe, NTV


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın