3600 ek gösterge: Son durum nedir, ne zaman yürürlüğe girecek?

Milyonlarca memurun uzun bir süredir beklediği 3600 ek göstergeye ilişkin düzenleme tekrardan gündeme geldi. Peki 3600 ek göstergeye ilişkin düzenleme ne zaman yürürlüğe girecek ve son durum nedir? İşte tüm detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tamam” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de aday tanıtım toplantısı sırasında karşısına çıkan bir genç kızın “Polislerin 3600 ek göstergesini yap artık” söylemine karşılık olarak “Tamam” yanıtını verdi.

24 Haziran 2018’deki seçimlerin öncesinde ek gösterge ile ilgili durum gündeme gelmiş, fakat seçimin ardından gündemden düşmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla ise tekrardan gündeme geldi.

3600 ek göstergeden kimler yararlanacak?

3600 ek gösterge memurların ikramiyelerinde ve emekli maaşlarında artış sağlayacak. Peki kimler bundan faydalanacak?

Statü durumuna göre belirlenirse lise mezunu olan polis, hemşire ve din görevlileri yararlanacak. Eğer eğitim şartı konulursa sadece 4 yıllık üniversite ve yüksek lisans mezunları yararlanacak.

Düzenlemeyi bekleyen binlerce memur emeklilik dilekçelerini bekletmeye başladı. Fakat düzenlemenin hali hazırda emekli olmuş kişileri de kapsaması bekleniyor.

Emekli maaşları ne kadar artacak?

3600 ek göstergeye ilişkin düzenlenmenin yürürlüğe girmesiyle memurların ve emeklilerin maaşlarında ciddi bir yükselme olacak. Buna göre emeklilerin maaşlarındaki artışlar şu şekilde olacak:

  • 30 yıl görev yapmış emekli polislerin aylık maaşlarında 637 lira, ikramiyelerinde ise 27 bin 13 lira artış olacak.
  • 25 yıl görev yapmış emekli polislerin aylık maaşlarında 592 lira, ikramiyelerinde ise 22 bin 739 lira artış olacak. 
  • 30 yıl görev yapmış öğretmen, hemşire ve din görevlisinin aylık maaşında 569 lira artış, ikramiyelerinde ise 20 bin 516 lira artış olacak. 
  • 25 yıl görev yapmış öğretmen, hemşire ve din görevlisinin aylık maaşında 553 lira artış, ikramiyelerinde ise 17 bin 97 lira artış olacak. 

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın