Ana sayfa Haber Analiz 4 soruda Ali Babacan’ın partisi hakkında merak edilenler

4 soruda Ali Babacan’ın partisi hakkında merak edilenler

PAYLAŞ
ali babacan
Fotoğraf: Youtube

8 Temmuz 2019 tarihinde kurucusu olduğu AK Parti’den istifa ettiğini yaptığı yazılı açıklama ile duyuran Ali Babacan, şu sıralar yeni bir partinin kuruluş çalışmalarını yürütüyor. Yeni parti konusunda bugüne kadar yaşanan gelişmeleri ve merak edilenleri sizler için derledik. 

1. NE ZAMAN KURULACAK?

Babacan, yeni partinin kuruluşunu ilan etme konusunda aceleci davranmıyor. Aslında uzun bir süredir istifa edeceği konuşulmasına karşın, 23 Haziran İstanbul seçimlerini beklemiş ve seçimlerin ardından istifasını duyurmuştu. Seçim öncesinde istifa ederek ‘çeşitli söylentilere’ yol açmamak için böyle bir adım attığı ifade ediliyor. 

Partinin kuruluşunu yıl sonuna doğru ilan etmesi bekleniyor. Gazeteci Fehmi Koru, “Yeni oluşumlu ilgili yanlış haberleri okudunuz; şimdi de doğru haberleri okuyun…” başlıklı köşe yazısında, Babacan ve ekibinin şu sıralar çok geniş yelpazeden kişilerle görüşme yaptıklarını, fakat herhangi bir teklif götürmediklerini söyledi. Koru, son zamanlarda üzerinde yoğunlaştıkları konunun ise kapsamlı bir program hazırlamak olduğunu belirtti. 

2. PARTİNİN İDEOLOJİSİ NE OLACAK?

Kamuoyunda konuşulan isimlere ve edinilen kulis bilgilerine göre, Turgut Özal’ın Anavatan Partisi’nin kuruluşunda dört siyasi eğilimi (muhafazakarlar, milliyetçiler, liberaller ve sosyal demokratlar) birleştirerek geniş bir kesimi kapsadığı model örnek alınacak. 

3. PARTİDE KİMLERİN YER ALMASI BEKLENİYOR?

Partide yer alacak isimler konusunda net bir açıklama yapılmadı. Ancak kamuoyunda belli isimler konuşuluyor.

Babacan’ın, partinin halk nezdinde kabul edilebilirliğini arttırmak için güçlü bir kurucu kadro oluşturmayı hedeflediği ifade ediliyor. 

12. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partiyi perde arkasından desteklediği sır değil. 

Gül dışında en dikkat çekici isimlerden biri eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek. Bu konuda Şimşek’ten herhangi bir açıklama gelmezken, Habertürk’ten Fatih Altaylı köşesinde dikkat çekici bir kulis bilgisini paylaştı: ‘Şimşek, kendisini yeni kuracağı partiye davet eden Babacan’dan bir yıl daha çalışıp para kazanmak için izin istedi.’

Gazeteci Veysi Dündar, Halk TV’de katıldığı Medya Mahallesi programında Beşir Atalay, Sadullah Ergin, Haşim Kılıç, Osman Can, Daren Acemoğlu, Erhan Usta ve Hüseyin Çelik’in parti kadrosunda yer alacağını iddia etti. 

4. BABACAN’IN PARTİSİNİN OY POTANSİYELİ NASIL?

Bu konudaki ilk anket PİAR Araştırma’dan geldi. PİAR Araştırma’nın “Ali Babacan liderliğinde kurulacak olan partiye oy verir misiniz?” şeklindeki sorusuna, ankete katılanların yüzde 8,9’u “Kesinlikle oy veririm”, yüzde 18,1’i de “Parti kurulduktan sonra karar veririm” yanıtını verdi. 

AK Parti kurucu listesi güncellendi: Babacan listeden kaldırıldı

Babacan AK Parti’den istifa etti: Aklen ve kalben ayrışma yaşadım

Ali Babacan kimdir?

Kulis: Mehmet Şimşek, Babacan’ın partisinin iki numarası olacak

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here