5 başlıkta PYD/YPG hakkında merak edilenler

Terör örgütü PYD/YPG hakkında merak edilenleri 5 başlıkta sizler için derledik. 

1. PYD nedir?

PYD’nin Türkçe anlamı şudur: “Demokratik Birlik Partisi”

2. PYD nasıl kuruldu?

Terör örgütü PKK ile Suriye rejimi arasındaki ilişki özellikle 1990’lı yıllarda oldukça sıkıydı. Suriye rejimi, Türkiye’den kaçan terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ı kendi ülkesinde ağırlamış ve PKK’ya katılan Suriyeli Kürtleri de askerlikten muaf tutmuştu.

Türkiye’nin terör örgütüne olan desteğini çekmesi için Suriye yönetimine çeşitli yollardan baskı kurdu. Bu baskılar 1998 yılında amacına ulaştı.

1998 yılında Türkiye ile Suriye arasında Adana Protokolü imzalandı. Bunun ardından da Abdullah Öcalan Suriye’den sınır dışı edildi.

Suriye’nin kendisine yönelik tavır almasından sonra PKK tarafından 2003 yılında Demokratik Birlik Partisi (PYD) kuruldu.

Fuat Ömer, kuruluşundan itibaren 2010 yılına kadar örgütün liderliğini yapmıştır. Daha sonraki lideri ise Salih Müslim olmuştur.

Örgüt, 2011 yılında gerçekleşen Arap Baharı‘nın ardından bölgede etkisini artırdı.

3. PYD’nin yönetim yapısı

PYD’nin başında iki eş başkan bulunuyor: Salih Müslim ve Asya Abdullah.

PYD, tüzüğünde yer alan maddelerde PKK ile olan bağını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Tüzüğünde yer alan üyelik koşullarında Abdullah Öcalan’a bağlılık vurgusu dikkat çekiyor.

PYD’nin teşkilat yapısında beş ana organ bulunuyor: Kongre, Konferans, Parti Başkanlığı, Parti Meclisi, Yürütme Komitesi.

2014 yılında Suriye’nin belirli bölgelerinde PYD tarafından özerklik ilan edilmiştir.

4. YPG nedir?

YPG, PYD’nin silahlı koludur. Türkçe karşılığı “Halk Savunma Birlikleri”dir. PKK ile YPG arasında çok sayıda terör örgütü mensubu geçiş yapmıştır.

5. Savaş suçları

2015 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na sunulan “Çocuklar ve Silahlı çatışmalar” adlı raporda, 15 yaşından küçük çocukların YPG tarafından savaş bölgelerinde kullanıldığı açıklandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü yayımladığı raporda, YPG’nin çocukları savaştırdığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü de PYD ve YPG’nin Suriye’de Türkmen ve Arap köylerini kullanılamaz hale getirdiğini, bölgedeki insanları zorla yerinden ettiğini bildiren bir rapor yayımladı. Raporda, PYD ve YPG’nin savaş suçu işlediği belirtildi.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın