Ana sayfa Dünya 5 maddede Almanya’daki hükümet krizi

5 maddede Almanya’daki hükümet krizi

Almanya’da son yılların en büyük hükümet krizlerinden biri yaşanmakta. Mülteciler konusunda yaşanan görüş ayrılığı, İçişleri Bakanı Seehofer’i istifanın eşiğine getirdi. 

CDU ve CSU yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin ilk aşamada olumlu bir sonuç vermediği görülmekte. Almanya’daki hükümet krizini 5 maddede sizler için derledik.

1. Almanya’da bir koalisyon hükümeti görev yapmaktadır. Koalisyonun üyeleri Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demorkat Birlik (CDU), İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’dir (SPD). Sadece Almanya’nın muhafazakar eyaleti olan Bavyera’da örgütlenen CSU, mültecilere yönelik sert politikalardan yana tavır koymaktadır.

2. İçişleri Bakanı Seehofer, herhangi bir AB ülkesine iltica başvurusunda bulunmuş fakat geçerli belgesi bulunmayan sığınmacıların Almanya’ya kabul edilmemesini, hatta polisin sınırda belgesiz göçmenleri geri çevirme gücüne sahip olmasını istiyor. Başbakan Merkel ise bu konuda AB ülkeleri ile ortak bir karar alınması gerektiğini vurgulamakta.

3. Almanya’nın kabul ettiği göçmen sayısında son yıllarda ciddi bir azalış olmasına rağmen, İçişleri Bakanı Seehofer’in bu kadar sert bir göçmen karşıtı politika benimsemesinin sebebi olarak yakın zamanda Bavyera eyaletinde yapılacak seçimler gösterilmekte. Buradaki en büyük rakibi, göçmen karşıtlığıyla bilinen Almanya İçin Alternatif partisi (AfD).

4. İçişleri Bakanı Seehofer’in önerisini ‘AB ülkeleriyle ortak bir mutabakat sağlanmalı’ diyerek reddeden Merkel, geçtiğimiz gün düzenlenen AB liderler zirvesinde bu konuda önemli anlaşmalar yaptı. Mültecilerin geri kabulü için Yunanistan ve İspanya ile uzlaşma sağladı. Bunun dışında mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesinin hızlıca sağlanması için 14 ülkeyle de anlaştı.

5. Seehofer’in bu anlaşmadan tatmin olup olmayacağı merak konusuydu. Ancak geçtiğimiz gün CSU’nun toplantısında görevinden ayrılmayı teklif ettiği iddia edildi.

Merkel’in liderliği neden tehlikede?

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here