Ana sayfa Bilgi Merkezi 5 soruda Akkuyu Nükleer Santral hakkında her şey

5 soruda Akkuyu Nükleer Santral hakkında her şey

Akkuyu Nükleer Santrali

Geçtiğimiz Nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katıldığı bir törenle temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak.

Akkuyu Nükleer Santral hakkında merak edilen soruları ve cevaplarını sizler için derledik.

1. Akkuyu Nükleer Santrali Nerede Yapılacak?

Temeli 3 Nisan’da atılan santral, Mersin’in Gülnar ilçesinin Akkuyu bölgesinde inşa edilecek.

2. Akkuyu Nükleer Santrali’ni Kim Yapacak?

Akkuyu Nükleer Santrali, Rus Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom tarafından yapılacak. İki ülke arasındaki anlaşma, 2010 yılında imzalanmıştı. Projenin yaklaşık yüzde 40’lık kısmında Türk şirketleri de yer alacak.

Ancak Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) konsorsiyumu, geçtiğimiz Şubat ayında projeden çekildiklerini duyurmuştu.

3. Akkuyu Nükleer Santrali’n Maliyeti Ne Kadar?

Santralin maliyeti yaklaşık 20 milyar dolar civarında. Yap-İşlet-Devret modeline göre hayata geçirilecek olan santral için Türkiye, Rastom’a 15 yıl boyunca  kilovat saat başına 12.35 sent ödeyecek.

4. Akkuyu Nükler Santrali Türkiye’nin Yüzde Kaç Elektriğini Karşılayacak?

Santral devreye girdiğinde Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılaması beklenmekte. Santralin toplam kapasitesi 4 bin 800 megavat olacak. Tam olarak çalıştığında yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek.

5. Akkuyu Nükler Santrali Ne Zaman Açılacak?

Santralin ilk ünitesi 2023 yılında devreye girerken diğer üç ünite birer yıl arayla devreye girecek. Santralin işletme ömrü 60 yıl olacak.

NOT

Türkiye, Rusya’ya hem santralini yaptıracak, hem de S-400 hava savunma sistemlerini satın alacak. Santralin yapımının tamamlanması ve S-400 hava savunma sistemlerinin tesliminin, benzer tarihlerde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu durum Türkiye’nin dış politikasında Rusya’yı oldukça stratejik bir yere konumlandırıyor.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here