5 soruda Bitcoin hakkında merak edilenler

1. Bitcoin nedir?

Kısaltılmış adı BTC olan Bitcoin, herhangi bir merkezi otoriteye bağımlı olmayan kripto para birimidir.

Bitcoin, bir paranın taşıdığı bazı özelliklere sahiptir. Bunlar; değişim aracı olma, taklit edilememe, bölünebilme, değer ölçüsü olması. Fakat Bitcoin, bir merkez bankası tarafından kontrol edilemediği ve somut olmadığı için paradan farklılaşmaktadır.

Bitcoin ile tıpkı parayla olduğu gibi alışveriş, tasarruf ve yatırım yapılabilmektedir.

2. Bitcoin’in kurucusu kimdir? 

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından bir mail aracılığıyla tanıtılmıştır. Fakat Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu konusunda net bir cevap yoktur. Gerçek bir isim mi yoksa takma bir isim mi olduğu belirsiz. Bunun bir grubu simgeleyebileceği de ihtimaller dahilindedir.

3. Bitcoin’in yararları ve zararları nedir?

Bitcoin’in para transfer ücretini oldukça düşürdüğü ve enflasyona karşı bir çözüm getirdiği iddia edilmektedir.

Buna karşın Bitcoin’in ekonomideki kayıt dışılığı artıracağı ve devletin vergi gelirlerini azaltacağı savunulmaktadır. Ayrıca devletin ekonomiye müdahil olma kabiliyetini de azaltacaktır.

4. Bitcoin nasıl çalışır?

Bitcoin, merkezi herhangi bir kuruluş olmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde bulunan birine kolaylıkla ödeme yapılabilmesini sağlamakta.

Sistemdeki kripto teknolojisi sayesinde tüm işlemler gizlilik içerisinde yapılmaktadır. İşlemlerde dijital imza kullanılmaktadır.

5. Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin’den faydalanmak için öncelikle Bitcoin cüzdanı açılmalıdır. Bitcoin madenci uygulamasını kullanan kişiler tarafından Bitcoinler üretilmektedir. Üretilecek olan Bitcoin miktarı, karmaşık matematiksel hesaplamalarla belirlenmektedir. Bu süreç birkaç bilgisayarlarla karşılanamayacak kadar karmaşıktır. Bu sebeple bu işlem gücü, bir ortak ağa bağlı çok sayıda bilgisayar tarafından karşılanmaktadır. Bilgisayarlarını bunun için kullandıran kişilere belirli bir ücret verilmektedir.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın