Ana sayfa Bilgi Merkezi 5 soruda Çin Seddi hakkında merak edilen her şey

5 soruda Çin Seddi hakkında merak edilen her şey

Çin Seddi, dünyanın en dikkat çekici yapılarından birisidir. Milattan önce insan eliyle yapılan bu yapı, UNESCO dünya mirası listesinde de yer almakta ve her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Çin Seddi hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

1. Çin Seddi ne zaman yapıldı?

Çin Seddi’nin yapımına MÖ 221 yılında Vhu Kralllığı’nın Henan eyaletinde başlanmıştır. Bir bütün olarak değil parça parça yapılmıştır. MS 17 yüzyıla kadar farklı 20 krallık bu yapıyı inşa etmiştir.

2. Çin Seddi neden yapıldı?

Çin Seddi’nin neden yapıldığına dair farklı görüşler mevcut olsa da en kuvvetli görüş, Türk ve Moğol saldırılarına karşı korunmaktır.

3. Çin Seddi’nin uzunluğu ne kadar?

Çin Seddi’nin uzunluğu, 2012 yılına kadar 8.850 km olarak biliniyordu. Ancak 2012 yılında Çin devleti tarafından yapılan ölçümlere göre uzunluğun 21 bin 196 kilometre olduğu ortaya çıktı.

Duvarın yüksekliği ise 8 ile 12 metre arasında değişmekte. Çin Seddi’nin üzerinde her 200 metrede bir gözetleme kuleleri bulunmaktadır.

4. Çin Seddi nasıl yapıldı?

Çin Seddi’nin yapımı uzun bir süreci kapsadığından dolayı farklı materyaller kullanmıştır. Bu durum kimi yerlerde yapının dayanıklılığını etkilemiştir.

5. Çin Seddi’nin yapımı ne kadar sürdü?

Çin Seddi’nin, yapımına başlanması ile tam olarak inşasının bitmesi arasında yaklaşık 2 bin yıldan fazla zaman vardır. İnşasında yaklaşık 8 bin kişinin çalıştığı tahmin edilmektedir. Çin Seddi, dünyanın en uzun mezarlığı olarak da adlandırılmaktadır. Çünkü, inşası sırasında ölen binlerce işçinin duvarın içine gömüldüğü düşünülmektedir.
Bu arada el arabası da Çinliler tarafından yapının inşasına yardımcı olması için icat edilmiştir.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here