Ana sayfa Bilgi Merkezi 5 soruda Jinekomasti hakkında merak edilenler

5 soruda Jinekomasti hakkında merak edilenler

Jinekomasti hakkında merak edilenleri, NTV ekranlarında yayınlanan ‘Doktorunuz Ne Diyor?‘ adlı programda Medipol Üniversitesi Hastanesi Estetik Cerrahı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hancı cevaplandırdı. “Jinekomasti nedir”, “jinekomastinin belirtileri nedir”, “jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır” sorularına Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hancı’nın verdiği cevaplar, haberimizin detayında yer almaktadır.

1. Jinekomasti nedir?

Jinekomasti, erkek memesinin iyi huylu büyümesidir. Meme dokusu veya yağ dokusunun büyümesine bağlı olarak gelişebilir.

2. Jinekomastinin nedenleri nedir?

  • Hormonal hastalıklar
  • İlaç kullanımı
  • Alkol

3. Jinekomastinin belirtileri nedir?

  • Memede şişlik
  • Meme ucunda akıntı
  • Meme üzerinde döküntü

“Hastalarımızın şikayeti memelerinin erkek olarak kadın gibi gözükmesidir. Bu, farklı seviyelerde olabilir. Erken evrelerde çok daha küçük meme başı bölgesinde bir büyüme ile rahatsızlık duyulabilirken, ilerleyen evrelerde tüm memenin büyümesi gibi bir şikayetle karşılaşıyoruz. Bu durum, kıyafet seçimlerine kadar hastalarımız etkileniyor.

Hastalarımız genellikle tanılarını kendileri koyuyorlar. Muayenelerini yapıyoruz. Elle meme dokularının yağ dokudan mı meme dokusundan mı kaynaklandığı yolunda bir ön değerlendirme yapıyoruz. Rutin olarak ultrason testlerimiz isteniyor.”

4. Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır? 

“Jinekomastide altın standart tedavi cerrahi yöntemlerdir. Jinekomasti düzeltmesi genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Yaklaşık 1 ile 2,5 saat arasında sürebilmektedir. Korselerimiz giydiriliyor. O korselerle hastalarımız odalarına çıkartılıyor. Bir gün sonra taburcu ediliyor.”

5. Ameliyat sonrası süreç nasıldır? 

“Hastalarımız taburcu olurken ameliyat sırasında takılan korseleriyle gönderiliyor. Aynı zamanda antibiyotik ve ağrı kesici veriyoruz. Bunları bir hafta kullanmasını istiyoruz. 3 hafta boyunca korse uygulaması devam edecek. Herhangi bir ağırlık kaldırmamaları gerekiyor. Spor faaliyetlerinden de 3 hafta boyunca uzak durmalarını istiyoruz.”

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here