DOLAR 15,9200 0.26%
EURO 16,8843 0.34%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4833613,09%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

03:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

5 soruda Milliyetçilik hakkında her şey

5 soruda Milliyetçilik hakkında her şey

ABONE OL
17 Temmuz 2018 02:04
5 soruda Milliyetçilik hakkında her şey
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1. Milliyetçilik nedir?

Milliyetçilik, siyasi örgütlenmenin ana unsurunun millet olduğuna inanmaktır. İnsanoğlu doğası gereği ayrı milletlerden oluşmaktadır ve siyasi yönetimin tek meşru unsuru da millettir. Devletlerin sınırları ile milletlerin sınırlarını eşitlemek amacıyla ortaya atılmıştır bir siyasi ideolojidir.

2. Milliyetçilik kelimesini ilk kim kullandı?

Milliyetçilik sözcüğünü, siyasi anlamda ilk kullanan kişi Fransız papaz Augustin Barruel’dir.

3. Milliyetçilik ne zaman ortaya çıktı?

Milliyetçilik fikrinin gelişimi Fransız Devrimi sırasında olmuştur. Önceleri krala bağlılıkları üzerinden kendisini tanımlayan halk, Fransız Devrimi ile birlikte milli kimlikleri üzerinden kendisini tanımlamaya başladı. Krala karşı ayaklanmanın başarılı olmasında “millet” fikrinin halk tarafından benimsenmesinin önemli etkisi olmuştur.

Fransız Devrimi ile birlikte rağbet gören milliyetçilik akımı, 19. yüzyıla damgasını vurmuştur. Fransa’dan başlayan akım, dünyanın birçok bölgesine yayılarak etkisini gösterdi.

4. Milliyetçiliğin gelişimi nasıl oldu?

Milliyetçilik akımının etkisi ile gelişen olayları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Almanya ve İtalya’nın birliğini sağlaması.
  • Simon Bolivar’ın İspanya’nın egemenliğine karşı Latin Amerika’da verdiği mücadele.
  • Osmanlı Devleti, Avusturya-Macaristan ve Rus İmparatorluğu’nun parçalanması.

Milliyetçilik fikri, Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı’na yol açan önemli faktörlerden biri olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nı millet inşa etme sürecinin tamamlanması olarak gösterebiliriz. Bu savaşın ardından ABD Başkanı Woodrow Wilson tarafından milletlerin kendi kaderini tayin ilkesi savunulmuş ve yıkılan imparatorlukların yerine çok sayıda millet esasına dayanan yeni devletler ortaya çıkmıştır.

Milliyetçilik, özellikle Orta Doğu, Asya ve Afrika’da sömürge yönetimlerinden bağımsızlığın kazanılmasında önemli bir unsur olmuştur. Bu bölgelerde yer alan çok sayıda ülkede, milliyetçi hareketler gelişmiş ve bunlar sömürgecilerine başkaldırarak bağımsızlıklarını elde etmişlerdir.

5. Küreselleşmeyle birlikte milliyetçilik zayıflayacak mı?

Küreselleşmeyle birlikte milliyetçiliğin etkisini kaybedeceği beklenmekteydi. Fakat günümüzde tam aksine milliyetçilik çok sayıda ülkede etkisini artırmış durumdadır. Bu, küreselleşmenin getirdiği ekonomik, kültürel ve siyasi değişimlere karşı bir tepki olarak gösterilmektedir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.