NATO nedir? NATO ne zaman ve neden kuruldu? Kısaca

NATO nedir? NATO ne zaman ve neden kuruldu? Türkiye ne zaman NATO üyesi oldu? NATO üyesi ülkeler kimler? NATO hakkında merak edilen soruları ve cevapları sizler için derledik. 

NATO nedir?

NATO’nun Türkçe açılımı Kuzey Atlantik İttifakı‘dır. NATO, askeri ve siyasi nitelikli uluslararası bir örgüttür.

NATO ne zaman kuruldu?

NATO’nun kuruluşuna ilişkin antlaşma 4 Nisan 1949 tarihinde 12 ülkenin katılımıyla Washington’da imzalandı. Bu yüzden Washington Antlaşması olarak da anılmaktadır. Bütün imzacı devletlerin onaylarını vermesiyle birlikte 24 Ağustos 1949‘da yürürlüğe girdi. Antlaşmaya imza atan 12 ülke şunlardı: ABD, İngiltere, Fransa, Kanada, İtalya, İzlanda, Portekiz, Norveç, Danimarka, Belçika, Hollanda, Lüksemburg.

NATO neden kuruldu?

NATO’nun kurulma sebebini İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Batılı ülkeler ile Sovyetler Birliği arasında çıkan anlaşmazlıkta aramak gerekir. Batılı ülkeler ile Sovyetler Birliği arasındaki anlaşmazlıkları şu şekilde sıralayabiliriz: Almanya’nın siyasal durumu, Doğu Avrupa ülkelerindeki Sovyet etkisi, Yunan iç savaşı, Prag darbesi.

Özellikle de 1948 yılında gerçekleşen Prag darbesinin ardından Çekoslovakya’nın Sovyetler Birliği’nin etkisi altına girmesi, Batılı ülkeleri derhal harekete geçmeye teşvik etmiştir. Bu anlamda ilk adım Belçika, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Lüksemburg arasında Brüksel’de imzalanan savunma anlaşmasıdır. Bu antlaşma doğrultusunda Batı Birliği Savunma Örgütü adlı bir yapı kurulmuştur.

Antlaşmayı imzalayan devletler ABD’nin de bu yapıda yer almasını istediler. Geleneksel dış politikası doğrultusunda ittifaklara girmemeye özen gösteren ABD yönetiminin bu tavrını, Senatör Vandenberg‘in raporu değiştirecektir.

Türkiye ne zaman NATO üyesi oldu?

Türkiye, Yunanistan’la birlikte NATO’ya katılımı sağlayacak antlaşmayı 22 Ekim 1951‘de imzaladı. Antlaşmanın onaylanması ise 18 Şubat 1952‘de gerçekleşti.

5 soruda Türkiye’nin NATO üyeliği

NATO üyesi ülkeler hangileridir?

NATO’nun 30 üyesi bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: ABD, İngiltere, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, İtalya, İzlanda, Hollanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Türkiye, Yunanistan, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Macaristan, Polonya, Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Arnavutluk, Hırvatistan, Karadağ, Karadağ, Kuzey Makedonya. En son 2020 yılında Kuzey Makedonya NATO üyesi olmuştur.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın