7 soruda Zeytin Dalı Harekatı hakkında her şey

Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı’nı başarı bir şekilde sonuçlandırarak hem terör örgütünün unsurlarını sınırlarından uzaklaştırdı, hem de Afrin’de huzur ve barışın tesis edilmesini sağladı. Zeytin Dalı Harekatı hakkında merak edilen soruları ve cevapları sizler için derledik. 

1. Zeytin Dalı Harekatı ne zaman başladı?

Zeytin Dalı Harekatı, 20 Ocak 2018 günü hava operasyonuyla hemen ertesi gün ise kara operasyonuyla başladı.

2. Türkiye Zeytin Dalı Harekatı’nı neden başlattı?

Türkiye, sınırlarını terör örgütlerinden temizlemek için ilk kapsamlı harekatını 2016 yılında Fırat Kalkanı Harekatı ile yaptı. Bu harekat sonucunda sınırındaki DEAŞ unsurlarını temizlemiş ve PKK/YPG’nin kontrolündeki “kanton”ların birleşmesini engellemişti. Bu harekatının bir tamamlayıcısı niteliğinde olan Zeytin Dalı Harekatı ise terör örgütü PKK/YPG unsurlarının kontrol ettiği ve hemen sınırımızda bulunan Afrin bölgesinin terörden arındırılması amacıyla düzenlenmiştir. Bu harekatla birlikte terör örgütü PKK/YPG’nin bağlantıları kesilerek çevresinden izole edilmesi istenmiştir.

3. Zeytin Dalı Harekatı ne kadar sürdü?

Zeytin Dalı Harekatı 58 gün sürdü. Bu sürede Afrin’in merkezi ve kırsal bölgeleri terör örgütü PKK/YPG unsurlarından temizlendi.

4. Zeytin Dalı Harekatı’nın hukuki zemini nedir?

Türkiye, harekatı Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi’nin 51. maddesinde bulunan Meşru Müdafaa Hakkı ve BM Genel Kurulu’nın terörle mücadeleye yönelik aldığı bazı kararlar çerçevesinde meşrulaştırmıştır.

5. Afrin neden önemliydi?

Afrin, terör örgütü PKK/PYD açısından stratejik öneme sahip bir yerdi. Burası örgüt tarafından Akdeniz’e açılan bir kapı gibi görülmekteydi. Ayrıca Türkiye’ye yönelik gerçekleştiren terör saldırılarında da üs olarak kullanılmaktaydı.

6. Zeytin Dalı Harekatı’na katılan muhalif gruplar hangileridir?

Zeytin Dalı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yanında çok sayıda muhalif grup da yer aldı.

Özgür Suriye Ordusu, Milli Ordu adıyla yeniden teşkilatlanarak muhaliflerin en önemli gücünü oluşturdu.

Harekata katılan alt gruplardan bazıları şunlardır: Liva Sukur el Şimal, Ahrar el Şarkiyye, Sultan Süleyman Şah, Semerkand Tugayı, Cephe Şamiye, 23. Tümen, Hamza Tümeni.

7. Zeytin Dalı Harekatı’nın sonuçları nelerdir?

Zeytin Dalı Harekatı ile birlikte terör örgütüne büyük bir darbe vurularak sınırımızdan uzaklaştırıldı. Terörden arındırılan Afrin’de sivil halk tekrardan huzura kavuştu. Türkiye’nin Suriye meselesindeki konumu daha fazla güçlendi.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın