ABD Adalet Bakanlığı Assange’ı ‘casusluk’ ile suçladı

ABD Adalet Bakanlığı, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’a karşı 17 yeni suç duyurusunda bulundu.

Julian Assange’a yöneltilen suçlar arasında gizli kaynakların isimlerini yasadışı olarak yayımlamak da bulunuyor.

Assange’ın, istihbarat analisti Chelsea Manning ile birlikte gizli bilgilere erişim sağladığı öne sürüldü.

Şu ana kadar toplam 18 suçlama ile karşı karşıya kalan Assange, mahkum olması durumunda ağır bir hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Adalet Bakanlığı, yalnızca gizli bilgilerin çalınmasına yardım etme değil, aynı zamanda ABD’nin gizli kaynaklarını tehlikeye atma suçlamasını da yöneltiyor.

700 binden fazla belgeyi Wikileaks’a sızdırmakla suçlanan Manning, 2010 yılında tutuklandı. Çıkarıldığı mahkemede 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra ABD Başkanı Barack Obama tarafından cezası yedi yıla indirildi ve serbest bırakıldı.

Assange, Londra’da bulunan Ekvador Büyükelçiliği’ndeki sığınma hakkının iptal edilmesi nedeniyle elçiliği terk ederken İngiliz polisi tarafından tutuklandı.

Assange, ABD’ye teslim edilmesinden endişe ediyor. Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, Assenge’ın idam cezasının olduğu bir ülkeye gönderilmeyeceğine dair bir güvence aldıklarını açıkladı.

Snowden: Gazeteciliğe savaş ilan edildi

Edward Snowden, Assange’e yönelik suçlamalara ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Adalet Bakanlığı Wikileaks’a değil, gazeteciliğin kendisine savaş ilan etti. Bu artık Julian Assange ile ilgili bir dava değil. Bu dava medyanın geleceğine karar verecek.” ifadelerini kullandı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın