ABD-Çin ticaret savaşı: Neler yaşandı?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında bir süredir düşük yoğunluklu bir şekilde devam eden ticaret savaşı, ABD’nin yeni hamlesiyle birlikte tekrardan gündeme geldi.

ABD, Çin ürünlerine yönelik uyguladığı gümrük vergisini yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkardı. Cuma günü itibarıyla yürürlüğe giren uygulama, 200 milyar dolar değerindeki ürünü kapsıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin, anlaşma için ABD’ye geleceğini duyurdu.

ABD’nin yeni hamlesine karşılık Çin Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada, ABD’nin bu girişiminden dolayı büyük üzüntü duyulduğu ve görüşmeler sonucunda bir uzlaşma sağlanmasının beklenildiği ifade edildi.

Bloomberg’in aktardığı bilgiye göre, Washington’a giden Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, görüşmelerin oldukça iyi olduğunu belirtti.

Ticaret savaşı ne zaman başladı?

İki ülke arasındaki ticaret savaşı, 2018’in Temmuz ayında başladı. ABD, 6 Temmuz 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 24 milyar dolar değerindeki Çin malına ek vergi uygulamasını yürürlüğe koydu.

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık yarışı sırasında sık sık “Çin bizi soyuyor” söylemini kullandı. Burada kastettiği ise ABD’nin Çin’e verdiği dış ticaret açığıydı. ABD, Çin’e karşı yaklaşık 400 milyar doları aşkın ticaret açığı veriyordu. Trump, bu açığı kapatmak için ABD’nin Çin’e yaptığı ihracatı artırmak istiyor.

ABD’nin bu girişimine karşılık olarak Çin de 50 milyar dolarlık ABD ürününe ek vergi uygulayacağını duyurdu.

Her iki tarafta kademeli olarak vergi uygulamasını genişletti. Şimdiye kadar ABD tarafından 250 milyar dolarlık Çin malına gümrük vergisi getirildi. Buna karşılık Çin tarafından ise 110 milyar dolarlık ABD malına gümrük vergisi getirildi.

Ticaret savaşının başlangıcında, ABD’deki pek çok ekonomist ve iş adamı, Trump yönetiminin bu adımına kuşkuyla yaklaşmaktaydı. Onlara göre artırılması düşünülen vergiler, Çin’e parça ve montaj için bağımlı olan bazı ABD’li firmalara zarar verecekti.

2018’in Temmuz ayında Çin ile Almanya arasında 20 milyar dolarlık bir ticari anlaşma yapıldı.

Ticaret savaşının küresel ekonomiye etkisi

Dünyanın en büyük iki ekonomi arasında yaşanan savaş, küresel ekonomiyi de ciddi bir biçimse etkiliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), 2019’a dair küresel ekonomik büyüme tahminlerini küçültmek zorunda kaldığını açıkladı. Buna göre, yüzde 3,5 olan büyüme rakamını yüzde 3,3’e indirdi.

Çin ile ABD arasındaki vergi savaşı
Ticaret savaşları: ABD, Çin ve Avrupa arasında sular durulmuyor

Habersonposta


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın