ABD-Çin ticaret savaşını bitiren anlaşmada imzalar atıldı

ABD ile Çin arasında 2018 yılından bu yana süren ticaret savaşını bitiren birinci faz ticaret anlaşmasında imzalar atıldı. 

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu He, Beyaz Saray’da düzenlenen törende birinci faz ticaret anlaşmasına imza attı. 

Trump: Geçmişin yanlışlarını düzeltiyoruz

İmza töreninde konuşan Trump, söz konusu anlaşmanın dönüm noktası olduğunu söyledi. Çin’le yapılan anlaşmanın herhangi bir anlaşmadan çok daha büyük olduğunun altını çizen Trump, yakın zamanda Çin’e bir ziyaret yapacağını da duyurdu. 

Trump, “Birlikte geçmişin yanlışlarını düzeltiyor, ekonomik adalet ve güvenliğin geleceğini şekillendiriyoruz” ifadelerini kullandı.  

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping: Çin, ABD ve tüm dünya için iyi oldu

Törende Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Trump’a hitap ettiği bir mektup da okundu. Şi Cinping, kaleme aldığı mektubunda “Çin, ABD ve tüm dünya için iyi oldu” ifadelerine yer verdi. 

İki ülke arasında 2018 yılından bu yana devam eden ticaret savaşları, Pekin’in, anlaşma kapsamında 200 milyar dolarlık ilave ithalat yapma sözü vermesiyle yumuşama sürecine girmiş oldu.

Anlaşma kapsamında Çin iki yıl içerisinde ABD’den enerji, sanayi, tarım ve hizmet alanlarında 200 milyar dolarlık ithalat yapacak.

İLGİLİ HABERLER ABD-Çin ticaret savaşı: Neler yaşandı?

Ticaret savaşları

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, 2018’in Mart ayında başlamıştı. Başkanlık yarışı sırasında sık sık “Çin bizi soyuyor” söylemini kullanan Trump, Çin’den ithal edilen bazı ürünlere ek vergi uygulamasını yürürlüğe koymuştu. 

Çin’in de karşılık vermesiyle iki ülke arasındaki ticaret savaşlarının dozu giderek arttı. Dünyanın en büyük iki ekonomisinin birbirlerine yönelik başlattığı ek gümrük vergileri uygulamaları, küresel ekonomiyi de olumsuz etkilemişti. Nitekim Uluslararası Para Fonu (IMF) 2019 yılına ilişkin büyüme tahminlerine düşürmek zorunda kalmıştı. 

Ağustos 2019’da Fransa’da düzenlenen G7 Zirvesi’ne katılan Trump, “Geçtiğimiz gece Çinli yetkililer üst düzey ticari yetkililerimizle temas kurarak müzakere masasına yeniden geri dönmeyi teklif ettiler” açıklamasında bulunmuştu. Çin’den yapılan teklife olumlu yaklaşan Trump, iki ülke arasında uzlaşmanın sağlanacağına yönelik ilk sinyalleri vermişti. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın