Ana sayfa Dünya ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Çin’in çok adaletsiz kuralları var

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Çin’in çok adaletsiz kuralları var

PAYLAŞ
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (Fotoğraf: @SecPompeo, Twitter)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, on yıllarca süren “haksız ticaret uygulamalarından” sonra Çin’le oyun alanını eşitlemeye çalıştıklarını söyledi. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hollanda’nın Lahey kentinde düzenlenen Küresel Girişimcilik Zirvesi resmi açılışı öncesinde Hollandalı mevkidaşı Stef Blok ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin mallarına yönelik getirdiği gümrük vergisini savunan Pompeo, “Biz oyun alanını eşitlemeye çalışıyoruz ve bunu gerçekleştirdiğimiz zaman her iki ülkenin de başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Trump’ın bunu çözmeye kararlı olduğunu vurgulayan Pompeo, “Çin’in çok adaletsiz kuralları var” ifadesini kullandı.

Ticaret tarifelerinin Amerikalı ve Hollandalı girişimciler için kötü bir durum olduğunu belirten Pompeo, “Avrupa Birliği (AB) ile birlikte tarifeleri asgariye indirmeye çalışıyoruz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, çıkardığı bir kararnameyle Huawei’yi kara listeye almıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, Tayvan ve Güney Çin Denizi üzerinden ABD’ye uyarıda bulunmuştu. Fenghe, “Herhangi biri Tayvan’ı Çin’den ayırmaya cesaret ederse, Çin ordusunun savaşmaktan başka bir seçeneği yok. ABD bölünemez ve Çin de öyle” demişti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here