ABD Dışişleri’nden yaptırım açıklaması: Seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye uygulanması muhtemel yaptırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Orgatus, “Bakan ve Başkan CAATSA kapsamındaki bütün seçenekleri değerlendiriyor. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasının olası sonuçlarını daha önce defalarca dile getirmiştik” ifadelerini kullandı. 

Hangi yaptırımların uygulanacağına dair önceden bilgi vermediklerini belirten Orgatus, “Bakan ve Başkan birlikte bu konu üzerine çalışıyor” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye S-400’lerin teslim edilmeye başlamasının ardından ilk açıklamasını bugün yaptı. 

Türkiye’nin 100’den fazla F-35 siparişi verdiğini hatırlatan Trump, S-400’leri gerekçe göstererek bu sayıdan daha fazla uçak satın alamayacağını söyledi. 

Öte yandan “Türkiye konusu çok karmaşık” diyen Trump, görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Trump tarafından Savunma Bakanlığı’na aday olarak gösterilen Mark Esper, bugün ABD Senatosu’nda verdiği ifadede Türkiye’nin S-400 satın alması hakkında değerlendirmede bulundu. 

Türkiye’nin uzun süreden beri çok kabiliyetli bir NATO üyesi olduğunu söyleyen Esper, “Fakat S-400 almaları yanlış bir karardı ve hayal kırıklığı yarattı” ifadelerini kullandı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın