Ana sayfa Dünya ABD ile İran arasında savaş çıkar mı?

ABD ile İran arasında savaş çıkar mı?

PAYLAŞ

ABD ile İran arasındaki gerilim tırmanıyor. ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz gün Umman Körfezin’de iki petrol tankerlerine yönelik saldırının ardından İran’ı suçladı. İran ise bu suçlamaları kabul etmedi. Peki, son yaşanan gelişmeler ışığında iki ülke arasında savaş çıkma olasılığı var mı? 

Prof. Dr. Hasan Ünal, Halk TV’de katıldığı ‘Şimdiki Zaman’ programında iki ülke arasında yaşanan gerginliği değerlendirdi.

ABD ile İran arasındaki restleşmenin, ABD’nin İsrail’in kışkırtmasıyla Birleşmiş Millerler (BM) Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke ve Almanya’nın birlikte yürüttükleri müzakerenin sonucunda İran’la imzaladığı nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesiyle başladığını belirten Ünal, “Anlaşmadan ABD’nin çekilmesini sağlamak Binyamin Netanyahu’nun en büyük stratejik hedefiydi; buna ulaştı” dedi.

Trump, Netanyahu’nun istediği ne varsa yapıyor

Trump’ın, Netanyahu’nun istediği ne varsa yaptığı söyleyen Ünal, “Golan’ı imzaladı, Kudüs’ün başkent olarak kabul edilmesini imzaladı, Batı Şeria’nın ilhakını kabul edeceğine dair işaretler veriyor” ifadelerini kullandı. 

ABD’nin müttefiki olan ülkeler ilk defa ‘Senin yaptığın doğru değil’ dedi.

Prof. Dr. Hasan Ünal’ın değerlendirmesi şu şekilde devam ediyor: 

“Obama zamanında imzalanan bu nükleer anlaşmadan ABD’nin tek taraflı olarak çekilmesiyle bir gerginlik dönemi yaşanıyor. Burada ilk defa ABD’nin müttefiki olan ülkeler, tutarlı bir davranış sergilediler. Dediler ki, ‘Senin yaptığın doğru değil. Çünkü burada İran’ın suçu yok. Bunu teknik olarak denetleyen Birleşmiş Milletler örgütü var.’ Viyana’da bulunan Atom Enerjisi Kurumu, ‘İran bu anlaşmaya harfiyen uyuyor’ diyor. 

ABD daha sonra İran’a taleplerini içeren bir liste verdi. Bu listede ‘Balistik füze imal etmeyeceksin’ diyor. Yok artık denir buna. Bir egemen ülkeye ‘Balistik füzen olmayacak’ diyorsun. İran bunu kabul ederse bir sonraki aşama ‘Hava kuvvetlerin de olmasa iyi olur’ şeklinde olacak.

John Bolton ABD’yi savaşa sokmak için uğraşıyor

ABD, bu süreci tehditler halinde götürüyor ve bunun sonucunda ABD uçak gemilerinin İran’a yakın bölgelere sevkıyatı başladı. ABD kuvvet sevk ettikçe yeni bir endişe ortaya çıktı: Acaba ABD İran’la bir savaş mı planlıyor? John Bolton’ın Twitter hesabını takip ederseniz sanki bugünden yarına bir savaş geliyor gibi. Zaten John Bolton, ABD’yi Venezuela, İran ve neredeyse Rusya ile savaşa sokmak için uğraşıyor. Adam da savaşma hazzı ve isteğinin sınırı yok. Evlere şenlik bir Ulusal Güvenlik Danışmanı.

Trump iki önemli mesaj verdi: Birincisi, ‘Biz ABD olarak İran’la savaş istemiyoruz. İkincisi, ‘İran’da rejim değişikliği de istemiyoruz.’ Bunlara ek olarak baştan beri söylediğini tekrarladı: ‘İran’la müzakere istiyoruz’ dedi. İran ise ‘Nükleer anlaşmaya geri gel ondan sonra neyi müzakere edeceksen konuşurum’ diyor.” 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here