ABD, Müslüman Kardeşler’i ‘terör örgütü’ ilan etmeye hazırlanıyor

Trump yönetimi, Müslüman Kardeşler’i yabancı bir terör örgütü olarak ilan etmek için çalışıyor.

Trump, geçtiğimiz Nisan ayı başında Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ile bir görüşme yapmıştı. Bu görüşme sırasında Sisi, Müslüman Kardeşler’i terör örgütü olarak tanımlamasını istemişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Başkan, ulusal güvenlik ekibi ile endişelerini paylaşan bölge liderlerine danıştı ve şu anda süreç devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Karar sonucunda Müslüman Kardeşler’le bağlantılı bireyler ve şirketler için çeşitli yaptırımlar uygulanması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın, 9 Nisan’da Mısır Cumhurbaşanı Abdülfettah es-Sisi ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından bu kararı alması dikkat çekti.

ABD yönetiminde kararı destekleyenler arasında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da bulunuyor.

Mısır’da Müslüman Kardeşler, Trump yönetiminin bu kararına karşı “Ilımlı ve barışçıl düşüncelerini” sürdüreceklerini açıkladı. Resmi web sitesinden yaptığı açıklamada, “Yaşadığımız topluluğa ve bir bütün olarak bütün insanlığa yapıcı bir işbirliği sağlamak için, inandığımız doğrular ve ılımlı düşüncelerimizle uyumlu bir şekilde çalışmalarımıza sadık kalacağız.” ifadelerini kullandı.

Mısır Devlet Başkanı Sisi, 2013 yılında yaptığı askeri darbe ile Muhammed Mursi yönetimini devirmiş ve binlerce Müslüman Kardeşler üyesini hapse atmıştı.

Uluslararası kuruluşlarca Mısır’da en az 60 bin siyasi mahkumun cezaevinde bulunduğu tahmin ediliyor. Sisi ise bunların siyasi mahkum olmadığını söylüyor.

2014 yılında Sisi’yi destekleyen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de Müslüman Kardeşler’i terörist bir grup olarak tanımladı.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER: KİMDİR, NE ZAMAN KURULDU?

Müslüman Kardeşler, 1928 yılında Hasan El Benna tarafından kuruldu. Kuruluşunun ardından kısa bir süre içinde büyük bir gelişme göstermiş, Mısır’da binlerce üyeye sahip olmuştu.

Hasan El Benna, Mısır’da siyasi düzenin sağlanması için İslamiyet temelli reformlar yapılması gerektiğini düşünüyordu.

1952 yılında Cemal Abdülnasır liderliğindeki Hür Subaylar tarafından gerçekleştirilen darbenin ardından kapatıldı.

Müslüman Kardeşler, 1954 yılında Cemal Abdülnasır’a yönelik suikast girişiminin ardından Mısır’da yasa dışı ilan edildi. Örgütün altı lideri idam edilirken, binlerce üyesi de hapse atıldı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın