ABD

ABD, Rusya ve Çin’e karşı savaşta kaybedebilir

ABD Kongresinin yeni raporuna göre, ABD’nin gelecekte Rusya veya Çin’e karşı gerçekleşebilecek olası bir savaşı kaybedebileceği, bu sebeple de ulusal bir güvenlik ve askeri krizle karşı karşıya olunduğu belirtildi. 

Kongre, Ulusal Savunma Komisyonu’ndan Donald Trump’ın Ulusal Savunma Stratejisi’ni incelemesini istedi. Bu doğrultuda Ulusal Savunma Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, ABD ordusunun gelecekteki olası bir savaşta kabul edilemeyecek derecede kayıplara uğrayabileceği vurgulandı.

Sonuçları ciddi ve kalıcı olacak

Komisyon, ABD’nin durumu düzeltmek için hızlı bir şekilde hareket etmemesi durumunda sonuçların ciddi ve kalıcı olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Raporda artan tehdidin sadece Rusya ve Çin gibi büyük güçlerden değil, aynı zamanda İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerden de geldiğinin altı çizildi. Ayrıca ABD’nin radikal terör örgütleri tarafından yoğun bir şekilde tehdit altında olduğu ifade edildi.

Raporda, dünyanın dört bir yanında ileri teknolojinin yaygınlaşması neticesinde çok daha fazla aktörün ABD’nin askeri gücünü tehdit etmeye başladığı belirtiliyor.

ABD’nin askeri gücü aşındırıldı

Raporda, “ABD’nin (küresel etkisinin ve ulusal güvenliğinin omurgası olan) askeri gücü tehlikeli derecede aşındırıldı” ifadesine yer verildi.

Komisyonun önerileri arasında savunma bütçesinin yüzde 3-5 oranında artırılması yer alıyor.

Komisyon, ABD ordusunu Rusya ve Çin’den gelen tehditlere karşı koymak için yenilemeyi amaçlayan, Ocak 2018’de Cumhurbaşkanı Donald Trump yönetiminin sunduğu Ulusal Savunma Stratejisi’ni (NDS) onayladı.

12 üyeli Ulusal Savunma Stratejisi Komisyonu, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası aracılığıyla Kongre tarafından oluşturuldu. Eski Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman ve eski ABD Deniz Operasyonları Şefi Gary Roughead’in başkanlık ettiği komisyon, potansiyel risklerin değerlendirilmesi için ulusal savunma stratejisini gözden geçirilmekle sorumluydu.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın