Ana sayfa Dünya ABD seçimleri sonuçlandı: Kim kazandı, kim kaybetti?

ABD seçimleri sonuçlandı: Kim kazandı, kim kaybetti?

PAYLAŞ

ABD’de kritik ara seçimler sonuçlandı. İlan edilen sonuçlara göre Temsilciler Meclis’i Demokratlara geçti, Senato ise Cumhuriyetçilerde kaldı. Buna göre Senato’da Demokratlar 43 sandalye kazanırken Cumhuriyetçiler 51 sandalye kazandı. Temsilciler Meclisi’nde ise Demokratlar 220 sandalye kazanırken Cumhuriyetçiler 193 sandalye kazandı. ABD Başkanı Donald Trump, seçimin ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Muhteşem bir başarı, herkese teşekkürler” dedi. Peki ABD’deki seçimleri nasıl değerlendirmeliyiz? Habertürk yazarı Serdar Turgut, Habertürk TV’deki canlı yayında ABD seçimlerini değerlendirdi. İşte Turgut’un açıklamaları:

“Aslında büyük bir sürpriz var. Temsilciler Meclisi’nin Demokratlara geçeceğini herkes tahmin ediyordu. Hatta Trump bile bunu daha önce söylemişti. Trump, yıprandığı bir yıl geçirdi. Geçmiş seçimlere bakarsak, her dönemde başta olan başkanın partisinin çok ağır darbe aldığı bir gelenek vardı. Bu darbenin Trump için de ağır olacağı düşünülüyordu. Trump’ın ve Trump ideolojisinin bu kadar güçlü bir şekilde teyit edileceği düşünülmüyordu. Bütün medyaya baktım ve hepsinde bir hayal kırıklığı vardı.

Trumpizm damgasını vurdu

Trumpizm çeşitli çevrelerde teyit almış durumda. Bu, geleceğe yönelik olarak Cumhuriyetçi Parti’ye büyük bir güç veriyor. Temsilciler Meclis’i başkanı çok zorlayacak ve engelleyici olacak. Ama Trumpizm bir ideoloji olarak Amerikan toplumuna damgasını tamamen vurmuş durumda.”

Trump’ın Temsilciler Meclisi’ni kaybetmesi Türkiye’nin işine yarar

Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli ise ABD seçimleri konusunda şu değerlendirmede bulundu:

“Trump’ın Temsilciler Meclisi’ni kaybetmiş olması Türkiye’nin işine yarar. Çünkü Trump’ın Amerika’daki gücünün bir miktar dengelenmiş olması Türkiye ekonomisi ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri için doların çok da güçlenmeyebileceği ihtimalini yarattı.”

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here