ABD Suriye’den neden çekiliyor? Bundan sonra ne olacak?

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğini duyurdu. Gündeme bomba gibi düşen bu kararın ardından ABD’de sular durulmadı. Savunma Bakanı James Mattis görevi bırakacağını açıkladı. Peki ABD, Suriye’den neden çekiliyor? DEAŞ gerçekten bitti mi? Bu soruların cevabını, Gazeteci Mete Çubukçu NTV’de katıldığı canlı yayında verdi. İşte Mete Çubukçu’nun açıklamaları:

“2011 yılında ABD’nin Suriye’ye müdahalesinin IŞİD’le alakası yoktu. O zaman IŞİD yoktu zaten. Esad yönetimini devirmeye karşı bir hareketi vardı. Sonra Obama politika değiştirerek bundan vazgeçti. IŞİD’in çıkmasıyla birinci sırayı IŞİD aldı.

Alan olarak bakıldığında IŞİD’in Suriye’de eski alanı yok. Çok küçük bir alanda sıkışmış durumda. Trump dışındaki bütün yetkililer bunun bitmediğini, orada kalınması gerektiğini söylüyor. Halen devam eden görünen gerekçe bu.

Bunun arkasına baktığımızda ise şunlar çıkıyor: 1. İran’ı orada bir şekilde çevrelemek. 2. Rusya’yı Suriye’de dengelemek. 3. Bölgede Suudi Arabistan ve İsrail gibi kendi müttefiklerine güven vermek.

Karara karşı çıkanlar, ‘Bu hareket Ortadoğu’daki güvenilirliğimizi sarsıyor ve diğer coğrafyalarda birlikte çalıştığımız gruplara da güvensizlik veriyor’ diyor.

Trump’ın kafası başka bir şekilde çalıştığı için Amerika’nın geleneksel çizgisini savunanlar, bu konuda birlikte çalışmıyor.

Trump’ın bu adımı, danışmadan ve görüşmeden olduğu için çok ciddi bir deprem yarattı.

Türkiye ve Rusya halen alandaki durumu izliyor. Ondan sonra Türkiye kendi kararını verecek. YPG varlığını eskisi gibi sürdürecekse Türkiye başka bir planı devreye sokacaktır. Sınıra doğru yığınak da sürüyor.

Eğer ABD çekilirse Irak ve Ürdün’de üsleri var. Bu alanlar büyük gibi görünüyor, ama sonuçta uçakların 20 dakikada ulaşabileceği ve askerlerini indirebileceği alanlar. Ya da alanda çok cüzi miktarda Amerikan özel kuvvetleri ve istihbaratı kalabilir.

Şu anda gördüğümüz Trump henüz geri adım atmış değil.

Suriye meselesinde gelinen nokta, Ankara’nın da baskısıyla çok ciddi bir şekilde hem Amerikan siyasetini ve savunmasını hem de Amerika’nın dünyadaki ve Ortadoğu’daki politikasını çatlatmış durumda.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın