ABD, Türk pilotların F-35 eğitimini durdurdu

Pentagon tarafından Reuters haber ajansına yapılan açıklamaya göre, Türk pilotlara verilen F-35 eğitimi sonlandırıldı. 

Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, ‘Bakanlığın, Türk pilotların uçmadığından haberdar olduğunu’ söyledi.

Arizona’da bulunan Luke Hava Kuvvetleri Üssü’nde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı iki eğitmen ve dört pilot F-35 eğitimi almaktaydı.

Geçtiğimiz günlerde Reuters haber ajansında yer alan haberde ise ABD tarafından F-35 savaş uçağı eğitimi için ilave Türk pilotu kabul etmeme kararı alınmıştı.

Türkiye ile ABD arasında bir süredir ‘S-400 krizi‘ yaşanıyor. Pentagon’un üst düzey politika yetkililerinden Kathryn Wheelbarger, ‘S-400’lerin, F-35 savaş uçağını düşürmek için tasarlanmış bir Rus sistemi’ olduğunu iddia etmişti.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan ise S-400 anlaşmasının iptal edilmemesi halinde Türkiye’nin F-35 programından çıkarılacağını belirttiği bir mektup göndermişti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bu mektuba yakın bir zamanda cevap vermek için çalıştıklarını açıklamıştı.

ABD, S-400’lerin yerine Patriot hava savunma sisteminin alınmasını teklif etti. Fakat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu teklife ilişkin ‘S-400’ler kadar iyi bir teklif vermediklerini’ söyledi.

F-35 meselesi: Bugüne kadar neler yaşandı?

F-35 projesine 1999 yılında katılan Türkiye, aynı zamanda projenin 9 üreci ortağından biri.

ASELAN, ROKETSAN TÜBİTAK, TUSAŞ-TAI, Kale Havacılık, Alp Havacılık, AYESAŞ ve MİKES AŞ gibi Türk savunma şirketleri F-35’lerin üretiminde önemli bir konumda bulunuyor.

Türkiye 120 adet F-35 siparişi verdi. İlk uçağın, önümüzdeki Kasım ayında teslim edilmesi öngörülüyordu.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz yıl F-35’lerin Türkiye’ye satışını erteleyen yasayı onaylamıştı. Karara gerekçe olarak ise Rahip Brunson’ın tutuklanması ve Rusya’dan S-400 satın alınmasını göstermişti.

Pentagon sözcüsü, geçtiğimiz Nisan ayında yaptığı açıklamada, Türkiye’ye F-35 savaş uçağı parçalarının teslimatını durdurduklarını açıklamıştı.

Mayıs ayında ise ABD’li senatörler tarafından F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemeyi öngören bir tasarı sunulmuştu.

F-35 savaş uçakları: Özellikleri neler? Türkiye’ye ne zaman teslim edilecek?

F-35 meselesi: Bugüne kadar neler yaşandı, son durum nedir?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın