ABD: “Türkiye Rusya’dan S-400 Alırsa Yaptırım Uygularız.”

ABD Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, bugün yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın alması halinde ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden kurulmasının zor olduğunu söyledi.

Mitchell, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’ne verdiği demeçte, “Türkiye’nin S-400’leri satın aldığını açıklığa kavuşturduk. Bunun sonuçları olacak. Türkiye’ye yaptırımlar uygulayacağız.” dedi.

Mitchell, F-35 savaş uçakları ile ilgili de konuştu: “Ulusal güvenlik kaygıları da dahil olmak üzre belirli koşullar altında F-35 savaş uçaklarının transferini engellememize olanacak verecek yasal yetkilere sahip olduğumuza inanıyorum.” dedi.

Nisan ayında, Rus devlet silah ihracatçısı Rosoboronexport’un genel müdürü, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 sistemleri üretmeye başladığını söylemişti.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın alması, uzun bir süredir ABD ile gerginliklere neden olmuştu.

ABD Temcilsiler Meclisi’nde F-35 savaş uçaklarının teslimatının engellenmesi yolunda bir yasa tasarısı hazırlanmışsa da geçtiğimiz günlerde ilk F-35 savaş uçağının Türkiye’ye teslim töreni, Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Tümgeneral Reha Ufuk Er’in de katılımıyla ABD’de gerçekleşmişti.

Türkiye, F-35 projesine 1999 yılında katıldı ve bu projenin 9 üretici ortağından biri. Savunma sanayimizin önde gelen firmaları, projenin üretim aşamasında yer almakta.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın