ABD, üniversitedeki ‘Çinli casuslara’ yönelik yasa hazırlıyor

ABD’li bazı milletvekilleri, Çinli öğrencilerin ve akademisyenlerin ABD’de çalışmasını zorlaştıracak bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor.

Reuters’ın haberine göre Kongre’de Cumhuriyetçi Parti’den bazı milletvekilleri, Çinli öğrencilere ve akademisyenlere yönelik bir dizi sınırlandırma yasası üzerinde çalışıyor.

Yasa içeriğinde hassas akademik araştırmalara erişime yeni bir sınır getirme, Çin ordusuyla bağlantısı olan öğrencilerin ve akademisyenlerin ABD’ye girmesini yasaklama, Çin’den gelen fonlarla ilgili daha fazla rapor alma gibi maddeler bulunuyor.

Önerilen yasa, ABD’de bulunan Çinli öğrencilere, akademisyenlere ve şirketlere karşı artan bir baskı oluşturuyor.

Çin ile ABD arasında ticaret savaşı sürerken bazı Kongre üyeleri, Çinli öğrenci, profesör ve araştırmacıların hassas bilgileri Çin’e ulaştırarak güvenlik tehdidi oluşturabilecekleri konusunda endişe taşıyor.

Cumhuriyetçi Senatör: ‘Saldırı altındayız’

Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn, “Saldırı altındayız. Onların (Çin’in) hedefi, ABD ordusuna ve ekonomisine hükmetmek” dedi.

Senato İstihbarat Komitesi üyesi olan Cornyn, ABD’deki akademi dünyasını Çin tehdidine ilişkin ‘saf’ olmakla eleştirdi.

Demokrat Parti ise göçmenlerin kendisini istenmeyen olarak hissetmesinin riskleri konusunda uyarıda bulundu. Demokrat Senatör Ron Wyden, “Yabancı kökenli bilim adamları Amerikalıları aya çıkardı. Manhattan Projesi’nde çalıştılar. Nobel Ödülü sahibi Amerikalıların üçte biri ülke dışında dünyaya geldi” ifadelerini kullandı.

Her iki gruptan milletvekilleri, 350 bin Çinli öğrencinin ABD ekonomisine milyarlarca dolarlık katkı yaptığına dikkat çekiyor. Çinli öğrencilerin ABD ekonomisine yaklaşık 14 milyar dolar kakı yaptığı tahmin ediliyor.

Çinli yetkililer, bu tür suçlamaları reddediyor. Pekin, geçtiğimiz günlerde öğrencileri ve akademisyenleri ABD’deki riskler konusunda uyarmıştı. Ardından da uyarısını genişleterek Çinli şirketleri ve turistleri de dahil etmişti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın