ABD’den Çin’i kızdıracak hamle: Tayvan’a 2 milyar dolarlık silah satacak

İki ülke arasında ticaret savaşının sürdüğü bir dönemde ABD’den Çin’i kızdıracak yeni bir hamle geldi. 

Reuters haber ajansının haberine göre, ABD Tayvan’a 2 milyar dolar değerinde silah satışı yapmaya hazırlanıyor.

Reuters haber ajansına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen dört kaynak, satışa ilişkin gayriresmi bir bildirimin Kongre’ye gönderildiğini söyledi.

Reuters’a konuşan kaynaklardan üçü, olası satışın 108 adet M1A2 Abrams model tank, tanksavar ve uçaksavar mühimmatını içerdiğini söyledi.

ABD, Çin’in bağımsızlığını tanımadığı ve kendisinin de resmi bir bağlantısı olmadığı Tayvan’ın uzun bir süredir ana silah tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, geçtiğimiz Mart ayında yaptığı açıklamada, Çin baskısına karşı savunmalarını güçlendirmek için yeni silah satışı taleplerine ABD’nin olumlu yanıt verdiğini söylemişti.

Donald Trump ve ABD’nin silah ihracat politikası 

Başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ABD’nin silah ihracat politikasını destekleyeceğini açıklayan Donald Trump, bu doğrultuda müttefiklerine silah satışlarını artırmayı amaçladığını ifade etmişti.

Geçtiğimiz hafta Pentagon tarafından Malezya, Vietnam, Endonezya ve Filipinler’e 47 milyon dolar değerinde 34 ScanEagle uçağı satılacağı açıklanmıştı. Keşif aracı olarak kullanılan ScanEagle, Güney Çin Denizi’nde Çin’le çekişen bu ülkelere daha fazla istihbarat toplama imkanı verecek.

Çin Savunma Bakanı: ‘Herhangi biri Tayvan’ı Çin’den ayırmaya cesaret ederse…’

Öte yandan Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, Tayvan ve Güney Çin Denizi ile ilgili güvenlik ihtilaflarına karışmaması için ABD’ye uyarıda bulunmuştu.

Fenghe, “Herhangi biri Tayvan’ı Çin’den ayırmaya cesaret ederse, Çin ordusunun savaşmaktan başka bir seçeneği yok” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan ise Çin’in Asya’daki davranışlarına artık sessiz kalmayacaklarını söylemişti.

Çin Savunma Bakanı’ndan ABD’ye uyarı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Çin’in çok adaletsiz kuralları var


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın