ABD’den geri adım: Bazı Çin ürünlerine yönelik ek vergiyi erteledi

ABD, 300 milyar dolarlık Çin ürününe Eylül ayında başlatmayı planladığı ek gümrük vergisi uygulamasında bazı değişiklikler yaptı. Değişikliğe göre bilgisayar, cep telefonu, giysi, oyuncak ve ayakkabılar için ek gümrük vergisi uygulaması 15 Aralık’a kadar ertelendi. 

ABD Başkanı Donald Trump, bu ayın başında yaptığı açıklamada 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 oranında ek gümrük vergisi uygulanacağını duyurmuştu.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Trump’ın ilan ettiği ve Eylül ayında yürürlüğe girmesi beklenen tarifelerin bazı ürünler için 15 Aralık’a kadar ertelendiğini söyledi. Bu ürün grupları arasında bilgisayarlar, cep telefonları, giysiler, oyuncaklar ve ayakkabıların yer aldığı bildirildi. 

Apple hisselerinde yüzde 5’in üzerinde artış yaşandı

Kararın ardından Apple hisselerinde yüzde 5’in üzerinde artış yaşandı.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, bu ayın başında yaptığı açıklamada, 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere 300 milyar dolar değerindeki Çin ürününe ek gümrük vergisi konulacağını duyurmuştu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Trump’ın bu adımına karşı yaptığı açıklamada ise bunun ticaret savaşını önlemek için ‘doğru bir yöntem olmadığını’ söylemişti. 

Ticaret savaşı

Temmuz 2018’de ABD’nin 24 milyar dolar değerindeki Çin ürününe ek gümrük vergisi koymasıyla başlayan ticaret savaşı, Çin’in de karşılık vermesiyle zaman içerisinde çok daha geniş bir ürün grubunu içerisine aldı. 

Ticaret savaşında Çin’den rest: ABD savaşmak isterse savaşacağız


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın