ABD’den S-400 hamlesi: Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırdı

ABD Temsilciler Meclisi, 1987’den beri Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasına ilişkin yasayı kabul etti.

Söz konusu düzenleme, Demokrat Parti Milletvekili David Cicilline tarafından ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulmuştu. 

ABD Senatosu’ndan da geçen yasa, nihai imza için ABD Başkanı Donald Trump’a gönderilecek.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik silah ambargosunun kaldırılmasını öngören yasa tasarısı, Demokrat Partili senatör Bob Mendez tarafından hazırlanmıştı. 

Tasarı; ‘ABD, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında enerji işbirliğini sağlamak için ABD-Doğu Akdeniz Enerji Merkezi’nin kurulmasını’ da öngörmekteydi.

ABD’li senatör Mendez Güney Kıbrıs’a gitmişti 

Geçtiğimiz Nisan ayında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ile görüşme yapan Mendez, ‘ABD ile Kıbrıs arasındaki ilişkilerin derinleşmesini sabırsızlıkla beklediğini’ söylemişti. 

İlk olarak 2 milyon dolarlık askeri yardım yapılacak

Kıbrıs Postası’nın haberine göre tasarıda ilk olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne 2 milyon dolarlık askeri eğitim yardımı yapılacağı öngörülüyordu. 

‘Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji Ortaklığı 2019’ olarak adlandırılan tasarı, Doğu Akdeniz’de ABD, Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında enerji ve güvenlik alanında işbirliği sağlamayı hedefliyor. 

Öte yandan tasarıda bölgede yapılması düşünülen askeri tatbikatlara da yer veriliyor. 

Yunanistan’a da başlangıç aşamasında toplam 5 milyon dolar askeri yardım yapılması öngörülüyor. 

Kıbrıs Postası’nın haberine göre, Kıbrıs açıklarında bulunan doğalgaz rezervlerine sıklıkla vurgu yapılan tasarıda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yaptığı çalışmalara da destek veriliyor.

ABD, 1987 yılından beri Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne ambargo uyguluyordu.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın