ABD’den Türkiye’ye yönelik ‘ültimatom’ iddiasına Rusya’dan tepki

ABD’nin S-400 anlaşmasını iptal etmesi için Türkiye’ye iki haftalık bir süre verdiği iddiasına karşılık Kremlin’den tepki geldi. 

Amerikan haber kanalı CNBC’de yer alan habere göre, Washington’un S-400 anlaşmasını iptal etmesi için Türkiye’ye iki haftalık bir süre verdiği, aksi halde yaptırımların devreye gireceği iddia edildi.

CNBC’ye konuşan kaynaklar, “Türkiye, Rusya ile olan S-400 anlaşmasını iptal etmeli ve bunun yerine ABD’nin ürettiği Patriot füze savunma sistemini almalı. Aksi halde F-35 programından ihraç edilme, teslimi öngörülen 100 adet F-35’i kaybetme ve NATO’nun tepkisi ile karşılaşacak.” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü: Bu gibi ültimatomlar kabul edilemez

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bunu son derece olumsuz olarak görüyoruz. Bu gibi ültimatomlar kabul edilemez. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Türk yetkililer, defalarca S-400 anlaşmasının tamamlandığını ve uygulanacağını söyledi.” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Akar: S-400’lerin eğitimi için Rusya’ya askeri personel gönderildi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 hava savunma sistemi eğitimi için Rusya’ya askeri personel gönderildiğini açıkladı. Akar, ABD’nin olası yaptırımlarına karşı hazırlıklar yapıldığını ve tüm seçeneklerin göz önünde bulundurulduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: NATO sistemine entegre edilmeyecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta yaptığı açıklamada, S-400’lerin tamamen Türkiye’nin kontrolünde olacağını ve NATO sistemlerine entegre edilmeyeceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400’den sonra S-500 de alacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise S-400’lerden sonra S-500’lerin gündeme geleceğini ve Rusya ile ortak bir üretim söz konusu olacağını açıklamıştı.

S-400 hava savunma sistemi: Son durum nedir?

7 soruda S-400 ve Patriot’un karşılaştırması


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın