AB’den Türkiye kararı: Her şey geriye gidiyor, yeni fasıl açılmayacak

Avrupa Birliği (AB), Türkiye ile yürütülen müzakere sürecinde yeni bir fasıl açılmayacağını belirtti. 

Bugün açıklanan Avrupa Birliği Genişleme Raporu’nda, Türkiye ile yürütülen müzakerelerin durma noktasına geldiği, bu sebeple de yeni bir fasıl açılmayacağı belirtildi.

Türkiye’deki yargı sisteminin gerilemekte olduğuna vurgu yapılan genişleme raporunda, yargıçlar üzerinde siyasi baskıların olduğu da belirtildi.

Türkiye’deki ekonomik duruma değinilen raporda, bu konuda ciddi bir gerileme yaşandığı ve bu durumun piyasa ekonomisinin işleyişine dair derin endişelere yol açtığına vurgu yapıldı. 

Raporda, 31 Mart yerel seçimlerinde dört belediye başkanının seçimi kazanmasına rağmen başkanlıklarının onaylanmamasına ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine de yer verildi. Buna ilişkin, “Türkiye’deki seçim sürecinin siyasi baskılardan bağımsız olmadığı yönündeki kaygıları artırdı” dendi. Öte yandan demokratik seçim sürecinin amacına ters olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği Türkiye raportörü Kati Piri tarafından ‘Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması’ önerisi yapılmış; bu öneri, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nde 7’ye karşı 47 oy ile kabul edilmişti.

AB’ye katılım müzakereleri 3 Ekim 2005 tarihinde başladı. 35 fasıldan oluşan müzakerelerde şimdiye kadar 16 fasıl müzakereye açıldı.

Kaymakçı: Katılım perspektifinden uzak bir dille yazılmış 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, AB Genişleme Raporu’na ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Katılım perspektifinden uzak bir dille yazılmış. Şu anda 14 fasıl siyaseten engellenmiş durumda” ifadelerini kullandı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın