ABD’li heyet: S-400’den vazgeçin F-35’leri alın

ABD NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Michael Turner ile birlikte dört kişilik bir heyet Türkiye’ye ziyarete geldi. Heyetin amacı ise S-400 hava savunma sisteminin ABD ve NATO sistemlerine olası zararları hakkında hazırlanacak rapora ilişkin teknik görüşmeler yapmak. Yapılan görüşmede ABD’li heyet S-400’lerden vazgeçilmesi halinde F-35 uçaklarının tesliminde sorun yaşanmayacağını bildirdi. 

60 güç içinde hazırlanacak rapor için ilk olarak TBMM’de AK Parti Milletvekili Osman Aşkın Bak başkanlığındaki NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyesi milletvekilleriyle görüşme gerçekleştirildi.

Yapılan görüşmede ABD’li heyet Türkiye’nin S-400 kararının gözden geçirilmesini istedi.

Görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmenin ardından edinilen bilgilere göre, ABD’li heyet üstü kapalı olarak S-400’lerden vazgeçilmesi halinde F-35 uçaklarının tesliminde sorun yaşanmayacağını bildirdi.

ABD’li heyetin bu yaklaşımına karşı Türk heyeti ise hava savunma sistemleri için ihale açıldığını ve Batılı şirketlerin beklenen ilgiyi göstermediğini söyledi. Ayrıca S-400’lerin kontrolünün Türkiye’nin elinde olacağı ve bunun da NATO için herhangi bir tehlike oluşturmayacağı konusuna vurgu yapıldı.

Türk heyeti, Türkiye’nin NATO ile ilişkilerine önem verdiğini fakat ABD’nin tavrının ilişkileri olumsuz anlamda etkilediğinin altını çizdi.

Türkiye, F-35 projesine 1999 yılında katıldı ve projenin 9 üretici ortağından biri. Türkiye tarafından 100 adet F-35 savaş uçağı siparişi verilmiş durumda. Fakat F-35’lerin teslimi ABD tarafından engellenmekte.

ABD: “Türkiye Rusya’dan S-400 alırsa yaptırım uygularız.”

ABD’li yetkili: Türkiye Rusya’dan silah alırsa F-35 satışları iptal edilebilir


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın