Ana sayfa Dünya ABD’nin İran yaptırımları Türkiye’yi nasıl etkiler?

ABD’nin İran yaptırımları Türkiye’yi nasıl etkiler?

PAYLAŞ

ABD’nin İran’a yönelik yeni ambargo paketi 5 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girdi. ABD, Türkiye’nin de dahil olduğu 8 ülkeye yaptırımlar konusunda muafiyet tanıdı. İran Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Serhan Afacan, NTV’de katıldığı canlı yayında İran yönelik yaptırımların Türkiye’ye olası etkilerini değerlendirdi. İşte Afacan’ın açıklamalarından satır başları: 

“ABD’nin İran yaptırımları kapsamı dışında tuttuğu ve Türkiye’nin, Hindistan’ın ve Çin’in de yer aldığı 8 ülkenin ortak özelliği, Ağustos ayından itibaren yüzde 30 dolaylarında İran’dan petrol alımlarını azaltarak ABD’ye karşı iyi niyet gösterisinde bulunmalarıdır. Dolayısıyla bütün bu ülkeler her ne kadar söylemde ‘Ekonomik yaptırımların bir araç olarak kullanılmasına karşıyız’ deseler de fiiliyatta bunu azalttılar. ABD’ye de ‘Ben seninle çatışmak istemiyorum’ demiş oldular.

Daha önemlisi bu 8 ülkeye muafiyet verilse bile, bu süresiz bir muafiyet olmayacak. 5-6 ay içerisinde bunu bir yüzde 30 oranında daha azaltmaları beklenecek. Geçen senenin rakamlarını esas alırsak Türkiye İran’dan petrol alımını en azından yüzde 50 oranında düşüreceğini söyleyebiliriz.

İşin bir de Türkiye-İran ayağı var. İran Türkiye için ham petrol bakımından en önemli kaynak. Tüpraş, İran’ın ham petrolünü rafine etmek için kurulmuş ve çok ciddi bir altyapısı olan şirket. Türkiye İran’dan aldığı ham petrolü başka bir yerden alamaz. Çünkü teknolojisini oraya doğru odaklamış durumda. Dolayısıyla Türkiye bundan vazgeçmek istemeyecektir.

İran yaptırımları ve Avrupa

Avrupa’nın siyasi anlamda İran’a desteği var. Diyorlar ki ‘(İran’la yapılan nükleer anlaşma) Bu anlaşmayı çok taraflı bir anlaşma olarak imzaladık. İran bu anlaşmaya ters bir harekette bulunmadı. Uluslararası Atom Enerji Ajansı bunu teyit ediyor. Dolayısıyla sizin bu anlaşmayı gayrimeşru göstermeniz kabul edilemez.’ Siyasi anlamda İran’ın arkasında duruyorlar, ama ekonomik anlamda değil. AB şirketleri patır patır İran’dan çıkıyorlar. Avrupa’nın önerisi olan takas yönteminin İran açısından pratik bir değeri yok.”

4 soruda ABD’nin İran yaptırımı

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here