ABD’nin yeni planı: Ortadoğu’ya 120 bin asker

Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından İran’a yönelik uyguladığı kıskacı artıran Washington, Ortadoğu’ya 120 bin asker sevk edecek. 

New York Times’ın haberine göre, Savunma Sekreteri Vekili Patrick Shanahan tarafından İran konusunda Beyaz Saray’a yeni bir plan sunuldu.

Sunulan planda, ABD’nin Ortadoğu’ya 120 bin asker göndermesi de yer alıyor.

Planın, Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Boltan tarafından istendiği ifade edildi. Öte yandan planın işgal amacı taşımadığının altı çizildi.

Boltan, İran’la yüzleşme konusunda yönetimdeki “şahin” isimlerden biri olarak tanımlanıyor.

Haberde, ABD askerlerini Afganistan ve Suriye’den çekmeye çalışan Trump’ın Orta Doğu’ya böylesi bir askeri kuvvet göndermeyi kabul edip etmeyeceğinin belirsiz olduğuna dikkat çekildi.

Trump: ‘Eğer bir şey yaparlarsa bu çok kötü bir hata olur’

Planın detayları hakkında Trump’a bilgi verilip verilmediği bilinmiyor. Fakat Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “İran’la ne olacağını göreceğiz. Eğer bir şey yaparlarsa bu çok kötü bir hata olur” ifadelerini kullanmıştı.

İran’ın nükleer çalışmaları ve Orta Doğu’daki amaçları konusunda iki ülke arasında gerginlik artarken, ABD yönetiminde görüş farklılıkları mevcut.

Yönetimde görüş ayrılığı

Yönetimdeki bir kanat planın İran kaynaklı tehdidin boyutunu açık bir şekilde gösterdiğini söylüyor. Diplomatik çözümden yana olan diğer bir kanat ise bunun tansiyonu daha da artıracağını söylüyor.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşen Avrupa ülkelerinden temsilciler, Washington ile Tahran arasında artan gerginlikten endişe duyduklarını ifade etmişti.

Plan doğrultusunda gönderilmesi düşünülen 120 bin askerin, 2003 yılında gerçekleşen Irak işgalindeki asker sayısı ile benzer olması dikkat çekti.

Neler olmuştu?

ABD tarafından geçtiğimiz günlerde, bölgeye USS Abraham Lincoln uçak gemisi, B-52 bombardıman uçakları ve amfibik çıkarma gemisi gönderilmişti.

Öte yandan bölgeye yeni Patriot füze sistemlerinin konuşlandırılması için de karar alınmıştı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın