Abdülkadir Selvi kimdir?

Abdülkadir Selvi, son yıllarda köşe yazıları ve katıldığı televizyon programlarındaki yorumlarıyla dikkat çekiyor. Peki, Abdülkadir Selvi kimdir? İşte biyografisi…

Abdülkadir Selvi, 1964 yılında Sivas‘ın Yıldızeli ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Üniversiteye kadarki eğitimini burada tamamladı. Üniversite eğitimini ise Gazi Üniversitesi Metalurji Bölümü‘nde tamamladı.

Üniversitede öğrenim gördüğü sırada gazetecilik yapmaya başladı. Çeşitli gazetelerde editör olarak görev yaptı.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Yeni Nesil ve Yeni Asya gazetelerinde çalıştı.

Terör örgütü PKK’nın ilk eylemi olan Şemdinli-Eruh baskınından sonra Turgut Özal’la birlikte bölgeye giden gazetecilerden biri oldu.

Bir dönem HBB TV‘de muhabir ve haber müdürü olarak görev yaptı. Ayrıca aynı kanalda “Politika Gündemi” adlı bir program yaptı.

HBB TV’nin ardından TGRT‘ye geçti. Burada Ankara Haber Müdürlüğü görevine getirildi.

2001 yılında ise Yeni Şafak gazetesine geçti. Gazetenin uzun bir süre boyunca Ankara Temsilciliği görevini yürüttü. Aynı zamanda köşe yazıları da kaleme aldı.

2011 yılında “Ateşten Yıllar – Siyasette Said Nursi Tartışması” adlı kitabı yayımlandı.

2014 yılında CNN Türk ekranlarında yayınlanan “Dört Bir Taraf” adlı programda yorumcu olarak yer aldı. Programda Nagehan Alçı, Kadri Gürsel ve Nazlı Ilıcak da yorumcu olarak yer almaktaydı.

2016 yılında Hürriyet gazetesine geçti. Halen köşe yazılarını burada sürdürmektedir.

2017 yılından itibaren CNN Türk‘te yayınlanan ve Hande Fırat’ın moderatörlüğünü yaptığı “Gece Görüşü” programında yorumcu olarak yer almaktadır. Programda Gürkan Hacır, Prof. Dr. Mehmet Şahin ve Murat Çelik de yorumcu olarak yer almaktadır.

2017 yılında “Darbeye Geçit Yok: 15 Temmuz Gecesinin Eksiksiz Hikayesi” adlı kitabı yayımlandı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın