abdullah gül

Abdullah Gül kimdir?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kimdir? İşte Abdullah Gül’ün kısaca hayatı… 

Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, 29 Ekim 1950 tarihinde Kayseri’de dünyaya geldi. Babası Ahmet Hamdi Gül, annesi ise Adviye Gül’dür.

EĞİTİM HAYATI

Öğrenim hayatına Kayseri’deki Gazi Paşa İlkokulu’nda başladı. Daha sonra Nazmi Toker Ortaokulu’na devam etti. Lise öğrenimini Kayseri Lisesi’nde tamamladı. Yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra doktora yapmaya başladı. Bir süre İngiltere’de kaldıktan sonra 1983 yılında doktorasını tamamladı.

Öğrencilik yıllarında siyasete ilgi duyan Abdullah Gül, Milli Türk Talebe Birliği‘ne katıldı. Burada aktif olarak çalıştı.

O dönem İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı olan Sakarya Mühendislik Fakültesi’nde Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda yer alan Gül, aynı zamanda ekonomi üzerine dersler de verdi.

1980 yılında Hayrünnisa Gül ile evlendi ve bu evliliğinden Ahmet Münir, Kübra ve Mehmet Emre isminde üç çocuğu dünyaya geldi.

1983 yılında İslam Kalkınma Bankası‘nda uzman olarak görev yapmaya başladı ve bu görevini 1991 yılına kadar devam ettirdi.

SİYASİ HAYATI 

Siyasi hayatına 1991 yılında Refah Partisi‘nde adım attı. O yıl yapılan seçimlerde Refah Partisi’nden Kayseri Milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. İki yıl sonra ise Refah Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 1995 yılında yapılan seçimlerinde bir kez daha milletvekili seçildi.

1996 yılında, Refah Partisi ile Doğru Yol Partisi’nin ittifakıyla kurulan hükümette, Devlet Bakanı oldu. Refah Partisi’nin Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla kapatılmasının ardından yerine kurulan Fazilet Partisi‘ne katıldı. 1999 yılındaki seçimlerde tekrar Meclis’e girdi.

Abdullah Gül’ün Fazilet Partisi’nde kongre çağrısı. (Milliyet gazetesi, 03.02.2000)

Abdullah Gül, 2000 yılındaki Fazilet Partisi 1. Olağan Kongresi‘nde genel başkanlığa aday oldu, fakat Recai Kutan’ın gerisinde kalarak seçilemedi.

Bir süre sonra Fazilet Partisi de kapatılınca 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin (AK Parti) kuruluşunda yer aldı. 18 Kasım 2002’de Başbakan olarak hükümeti kurdu. 11 Mart 2003 tarihinde istifa etti. 14 Mart 2002 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan‘ın başbakanlığında kurulan hükümette, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Abdullah Gül, 28 Ağustos 2007 tarihinde TBMM’de yapılan seçimin neticesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi. 28 Ağustos 2014 yılına kadar görevini sürdürdü.

Abdullah Gül, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında NTV başta olmak üzere çeşitli televizyon kanallarına bağlanarak darbecilere tepki göstermişti.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında NTV başta olmak üzere çeşitli televizyon kanallarına bağlanan Gül, sert bir tutumla darbecilere tepki gösterdi ve darbelere karşı olduğunu söyledi. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın