Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’ndan YSK kararına eleştiri

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerini iptal ederek yenileme kararı vermesini eleştirdi.

Abdullah Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 2007 yılında kendisine yönelik alınan “367 Kararı”nı da hatırlatarak “Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız ‘367 Kararı’ karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.” ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül’ün ardından Ahmet Davutoğlu da Twitter hesabından YSK’nın kararını eleştiren bir dizi açıklamada bulundu.

Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksikliklerine rağmen en önemli gücünün sandığın meşruiyeti olduğunun altını çizen Davutoğlu, “Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur.” dedi.

Davutoğlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Siyasi geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK’nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır.”

“Adil, kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır. YSK’nın kararı ise evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir.”

“Siyasi hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlaki üstünlüğün kaybedilmesidir.

Şimdi yapılması gereken; ülkemize yakışan olgunlukla seçim sürecini yürütmek, gerilim ve kutuplaşmadan uzak durarak demokrasimizin daha fazla yıpranmasına engel olmaktır.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın