Abdüllatif Şener

Abdüllatif Şener kimdir?

Abdüllatif Şener, 26 Nisan 1954 tarihinde Sivas‘ın Yıldızeli ilçesine bağlı Emirler köyünde dünyaya geldi. Babası Bedirhan Şener, annesi ise Ahrezat Şener’dir.

Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘nde tamamladı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi‘nde doktora yaptı.

Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi‘nde dekan yardımcılığı yapan Abdüllatif Şener, daha sonra Hacettepe Ünivertesi‘ne geçti. Burada, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başladı. Bir dönem Maliye Bakanlığı‘nda da görev yaptı.

Siyasete, Necmettin Erbakan‘ın öncülüğünde kurulan Refah Partisi‘nde atıldı. 1991 yılında yapılan genel seçimlerde Refah Partsi’nden Sivas Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girdi.

28 Haziran 1996 tarihinde Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi ile Tansu Çiller liderliğindeki Doğru Yol Partisi (DYP) arasında kurulan REFAHYOL Hükümeti‘nde Maliye Bakanı olarak görev yaptı.

1998 yılında Refah Partisi kapatılınca, onun yerine kurulan Fazilet Partisi‘ne geçti.

2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin (AK Parti) kurucularından biri oldu. 3 Kasım 2002 tarihinde düzenlenen genel seçimlerde AK Parti’den Sivas Milletvekili seçildi.

Abdullah Gül başbakanlığında kurulan 58. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2007 yılında yapılan genel seçimlerde milletvekili adayı olmayan Şener, AK Parti’den istifa ederek Türkiye Partisi‘ni kurdu. Parti, AK Parti’den istifa ederek kurucular arasında yer alan Mehmet Yaşar Öztürk ile TBMM’de temsil edildi.

2011 yılında memleketi Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. 2012 yılında ise partinin kapatıldığını duyurdu.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Konya Milletvekili seçildi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın