Ana sayfa Biyografi Abidin Dino kimdir? Kısaca hayatı

Abidin Dino kimdir? Kısaca hayatı

PAYLAŞ

Türk resim sanatının büyük ustası Abidin Dino, 23 Mart 1913’te İstanbul’da, Rasih Bey ve Saffet Hanım’ın beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluk dönemi İsviçre ve Fransa’da geçti. 1925 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi ve Robert Koleji’ne kaydoldu. Bir süre sonra sanata duyduğu ilgi ağır basınca okulu bırakarak yalnızca resim ve karikatürlü uğraşmaya başladı.

İlk karikatür ve desenleri “Yarın” gazetesinde, ilk yazıları da “Artist” dergisinde yayımlandı. Hayatının ilerleyen yıllarında yakın bir dostluk kuracağı Nazım Hikmet ile yolu ilk kez bu dönemde kesişti. Onun “Sesini Kaybeden Şehir” ve “Bir Ölü Evi” adlı kitaplarının kapak ve iç resimlerini çizdi. 1933 yılında “D Grubu” adlı sanat grubunun kuruluşunda yer aldı.

1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün desteğiyle sinema eğitimi almak için Sovyetler Birliği’ne gitti. Burada Sovyetler Birliği’nin ünlü yönetmenlerinden Sergey Yutkeviç ile birlikte çalıştı. Buradan ayrıldıktan sonra Londra ve Paris’e gitti. Paris’te bulunduğu sırada Pablo Picasso, Tristan Tzara ve Gertrude Stein gibi önde gelen sanatçılarla tanıştı.

Türkiye’ye dönmesinin ardından bir grup sanatçı arkadaşıyla birlikte Yeniler Grubu‘nu kurdu. Abidin Dino, 7 Aralık 1993 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here