Adana mutabakatı: Nedir ve ne zaman imzalandı?

Suriye’nin PKK’ya desteği

Suriye hükümeti, 1990’lı yıllarda PKK’ya kendi topraklarında alan açmıştı. Hatta bir dönem teröristbaşı Abdullah Öcalan Suriye’de kalmıştı. Bu bilgi, o dönem yakalanan Şemdin Sakık’tan sağlanmıştı.

Teröristbaşının Suriye’de bulunduğu öğrenildikten sonra Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, Suriye’nin Türkiye’ye karşı ilan edilmemiş bir savaş yürüttüğünü ve artık bu durumun sürdürülemez olduğunu söyledi. Bu açıklamanın ardından da Suriye sınırına askeri birlikler sevk edildi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Atilla Ateş, Suriye sınırında yaptığı açıklamada, her türlü tedbirin alınacağını söyledi.

Milliyet gazetesi, o günlerde yaşanılan gerginliği manşetten “Ya Apo ya savaş” başlığı ile veriyor.

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik hem diplomatik zeminde hem de sahada yönelttiği baskı sonuç verdi ve 17 Ekim 1998’de Abdullah Öcalan Suriye’den çıkarıldı.

Adana Mutabakatı 

Bu gelişmenin üzerine iki ülke yetkilileri, 19-20 Ekim’de Adana’da bir araya geldi. Bu görüşmede Adana Mutabakatı imzalandı. Bu mutabakata göre, Suriye hükümeti, Abdullah Öcalan’ın ve PKK unsurlarının bir daha Suriye’ye girmeyeceğini, PKK kamplarının da kapatılacağını taahhüt etti. Öte yandan Suriye, PKK’nın terör örgütü olduğunu kabul etti.

Mutabakatın ardından çok sayıda PKK’lı terörist Suriye tarafından tutuklanmıştır.

Türkiye ile Suriye arasındaki yakınlaşma, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın cenazesine katılmasıyla daha da artmıştır.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın