adil gür

Adil Gür kimdir?

Adil Gür, 1965 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini Malatya İmam Hatip Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı.

Üniversitede öğrenim gördüğü sırada, Tarhan Erdem’in kurucusu olduğu Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketinde çalışmaya başladı. Daha sonra farklı araştırma şirketlerinde de görev yaptı.

Elde ettiği deneyimin ardından kendi araştırma şirketini kurmak isteyen Gür, 1995 yılında A&G Araştırma Şirketi‘ni kurdu. İlk başarısını, 1999 yılında yapılan milletvekili ve yerel seçimlerinde yakaladı. Seçim sonucunu en doğru tahmin eden anket şirketlerinden biri olmuştu.

Adil Gür, verdiği bir röportajda, Demokratik Sol Parti (DSP) ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) koalisyon hükümeti kuracağı tahminini yaptıklarında kimsenin kendilerine inanmadığını söylemişti.

2002, 2004 ve 2007 yıllarında yapılan seçimlerde büyük bir başarı gösterdi. 29 Mart 2009 tarihindeki yerel seçimlerde AK Parti’nin oyunu binde 4 sapma ile doğru tahmin etti. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde ise AK Parti’nin oyunu en yakın tahmin eden kişi oldu. AK Parti yüzde 49.5 oranında oy alırken, Gür AK Parti’nin oyunu yüzde 47.2 olarak tahmin etmişti. 

Adil Gür, 2016-2017 yıllarında Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

16 Nisan 2017 tarihindeki başkanlık referandumunda yüzde 60.8 evet oyu çıkacağı tahmininde bulundu, ancak yüzde 51.2 evet oyu çıktı.

24 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yaptığı tahminde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 53 oy alacağını ve seçimin birinci turda biteceğini söyledi. Böylece seçim sonuçlarını en yakın tahmin eden anket şirketi oldu.

31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimlerde Adana, Mersin ve Ankara’nın CHP’ye; Bayburt ve Kütahya’nın MHP’ye geçeceği tahmininde bulundu.

1999 yılında Naile Gür ile hayatını birleştiren Adil Gür’ün bu evliliğinden iki çocuğu dünyaya geldi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın