Ana sayfa Bilgi Merkezi Afet İnan kimdir? Kısaca hayatı

Afet İnan kimdir? Kısaca hayatı

PAYLAŞ
afet inan
Ülkemizin en önemli tarihçilerinden Afet İnan.

Ülkemizin en önemli tarihçilerinden olan Afet İnan kimdir?

Afet İnan, 30 Ekim 1908 tarihinde Selanik’te doğdu. Babası İsmail Hakkı Bey, annesi ise Şehzane Hanım’dır. Balkan Savaşları’nın bitmesinin ardından ailesiyle birlikte Türkiye’ye geldi.

Henüz 7 yaşındayken annesini kaybetti. Babasının memur olmasından dolayı öğrenimini farklı şehirlerde sürdürmek zorunda kaldı. Eskişehir’de başladığı öğrenimini Ankara, Çanakkale ve Alanya’da sürdürdü. 1925 yılında Bursa’da bulunan Kız Muallim Mektebi’nden mezun olduktan sonra öğretmenlik hayatı başladı.

Öğretmen olarak ilk görev yaptığı okul İzmir’deki Redd-i İlhak İlkokulu’ydu. Burada görev yaptığı sırada Mustafa Kemal Atatürk ile bir ziyareti sırasında tanışma fırsatını yakaladı. Selanik doğumlu olması Atatürk’ün dikkatini çekmiş ve ertesi gün de ailesiyle tanışmıştı.

Afet İnan, bu ziyaret esnasında Atatürk’e eğitimine devam etme ve dil öğrenme isteğini açıklamış, Atatürk de Lozan’a dil eğitimi için gitmesini sağlamıştır.

Lozan’da Fransızca eğitim alan İnan, Türkiye’ye döndükten sonra Fransız Kız Lisesi’ne kaydoldu. Bu sırada tarih öğretmenliği için de belge aldı ve 1929 yılında Ankara Musiki Muallim Mektebi’nde öğretmen olarak görev yapmaya başladı. Daha sonra ise Ankara Kız Lisesi’ne geçti.

1935 yılında başladığı Türk Tarih Kurumu asbaşkanlığı görevini 1952 yılına kadar sürdürdü. Daha sonra 1957-1958 yıllarında tekrardan asbaşkanlık yaptı.

Türk Tarih Tezi çalışmalarında yer aldı. Bir dönem liselerde ders kitabı olarak okutulan “Türk Tarihinin Ana Hatları” ve “Vatandaşlar İçin Medeni Bilgiler” adlı kitapların hazırlanmasına katkı sağladı. 

Cenevre Üniversitesi‘nde doktorasını yaptı. Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi‘nde önce doçent vekili, daha sonra da doçent olarak görev yaptı. 1950 yılında ise profesör oldu.

Afet İnan, 8 Haziran 1985 tarihinde Ankara’da yaşamını kaybetti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here