Ahmet Davutoğlu parti mi kuruyor?

Uzun bir süredir eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun parti kurup kurmayacağı merak ediliyor. Davutoğlu’nun yakın çevresi ile görüşen Gazeteci Sedat Bozkurt, “Davutoğlu görüştüğü insanlara, bir parti kuracaklarını ve Türkiye genelinde örgütlenmek için bir çalışma başlattıklarını çok net bir şekilde söylüyor” dedi. 

Gazeteci Sedat Bozkurt, RS FM‘de “Bidebunudinle” programına katıldı ve Davutoğlu’nun partileşme hareketi konusunda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Bozkurt’un açıklamaları:

ABDULLAH GÜL VE ALİ BABACAN’I DA YANINA ALMAK İSTEDİ: Ahmet Davutoğlu’nun çevresindeki insanlarla görüştüm. Uzun bir zamandan beri Davutoğlu, politik ve akademik hırsları olan birisi. Abdullah Gül ve Ali Babacan’ı yanıma alabilir miyim diye epeyce zorladı. Oradan herhangi bir katkı görmeyince kendi yağıyla kavrulmaya karar verdi.

AK Parti içinde yüksek sesle dile getirilen rahatsızlıklar var. Özellikle kendi medyası da dahil olmak üzere.

Davutoğlu ve çevresi, artık parti hareketine dönüşmeyi kendi aralarında konuşuyor. Belki de genel başkanlıktan ayrıldığı gün kafasında bu vardı. Bunun çok da yeni olduğu kanısında değilim.

O dönem parlamento içinde kendisiyle birlikte hareket eden 30-40 tane milletvekili vardı. Parlamentoda grup kurabilecek bir parti kurma olasılığı vardı.

Artık Ahmet Davutoğlu görüştüğü insanlara, bir parti kuracaklarını ve Türkiye genelinde örgütlenmek için bir çalışma başlattıklarını çok net bir şekilde söylüyor.

Abdullah Gül ve Ali Babacan da yer alabilir mi?

GÜL İLE DAVUTOĞLU’NUN ARASI BOZULDU: Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanılığı, Ahmet Davutoğlu’nun da dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde ikilinin araları bozuldu. Ahmet Davutoğlu ile Abdullah Gül’ün bir araya gelmesi imkansız değil, ama çok zor. Ali Babacan’da kararını önceden vermişti ve onun yeri de Abdullah Gül’ün yanı. Mehmet Şimşek’in de orada olduğunu söylemek lazım.

Ali Babacan ne yapıyor?

AK PARTİ’YE GÜL ALDI: Ali Babacan, bakanlık döneminde de pek fazla konuşmazdı. Siyasete girmek için ilk başvurduğu yer de MHP idi. Ama onunla kimse ilgilenmiyor. Bunun üzerine Abdullah Gül, AK Parti’nin kuruluşunda yanına alıyor. Ara sıra Abdullah Gül ve ekonomi çevreleriyle görüşüyor.

ERDOĞAN’A RAĞMEN PARLAMENTOYA ALDI: Ali Babacan, Recep Tayyip Erdoğan ile de Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sık sık karşı karşıya geldi. Ondan sonra Erdoğan’ın muhalefetine rağmen, Davutoğlu tekrardan parlamentoya taşıdı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın