Ana sayfa Bilgi Merkezi Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir? İşte kısaca hayatı

Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir? İşte kısaca hayatı

Ahmet Hamdi Tanpınar, 23 Haziran 1901 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Şehzadebaşı semtinde dünyaya geldi. Babası Hüseyin Fikri Efendi’nin memuriyeti sebebiyle öğrenimini farklı illerde sürdürmek zorunda kaldı.

Üniversite eğitimi için Halkalı Ziraat Mektebi’ne kaydoldu. Ancak bir yıl öğrenim gördükten sonra burayı bıraktı ve bugün İstanbul Üniversitesi olarak bilinen Darülfünun‘un Edebiyat Fakültesi‘ne girdi. Burada hocaları arasında Yahya Kemal Beyatlı, Mehmet Fuat Köprülü ve Cenap Şahabettin gibi önemli isimler de vardı. Onu en çok etkileyen kişi Yahya Kemal Beyatlı olmuştu. 

İlk yayımlanan şiiri “Musul Akşamları“ydı. 1920 yılında “Altın Kitap” adlı dergide yayımlanmıştı. Daha sonraki yıllarda kaleme aldığı şiirleri “Varlık”, “Milli Mecmua”, “Ülkü”, “Yeditepe” ve “Dergah” gibi dergilerde yayımlandı. 

1923 yılında yükseköğrenimini tamamladıktan sonra çeşitli okullarda edebiyat öğretmeni olarak görev yaptı. 1933 yılında bugün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak bilinen Sanayi-i Nefise Mektebi‘ne atandı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi‘nde görevlendirildi.

1943 yılında milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne (TBMM) girdi. 1946 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalıştıktan sonra tekrar İstanbul Üniversitesi’ndeki görevine döndü.

Edebiyatımızın önemli isimlerinden biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar, 23 Ocak 1962 tarihinde hayatını kaybetti.

EDEBİ KİŞİLİĞİ

Ahmet Hamdi Tanpınar, eserlerinde özellikle zaman kavramı üzerinde durmuştur. Öte yandan kültürel anlamda geçiş sürecindeki bireyin yaşadığı çatışmayı ve bunun toplumsal etkilerini eserlerinde konu edinmiştir.

AHMET HAMDİ TANPINAR’IN ESERLERİNDEN BAZILARI

Roman

  • Huzur
  • Mahur Beste
  • Sahnenin Dışındakiler
  • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
  • Aynadaki Kadın

Öykü

  • Abdullah Efendi’nin Rüyaları
  • Yaz Yağmuru

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here