ahmet kutsi tecer

Ahmet Kutsi Tecer kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Ahmet Kutsi Tecer kimdir? Ahmet Kutsi Tecer’in eserleri nelerdir? İşte Ahmet Kutsi Tecer’in kısaca hayatı ve eserleri.

Ahmet Kutsi Tecer kimdir?

Ahmet Kutsi Tecer, 1901 yılında Kudüs’te dünyaya gözlerini açtı. Eğitim hayatına Kudüs’te başladı. Ailesi İstanbul’a taşınınca eğitimini burada sürdürdü. Lise öğrenimini Kadıköy Sultanisi’nde tamamladı. Lise öğreniminin ardından Halkalı Ziraat Yüksek Okulu ve İstanbul Darülfünunu Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. 

Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra Sivas Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başladı. Daha sonra Sivas Maarif Müdürlüğü’ne atandı. Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Dairesi’nde görev yaptı. 1942-1946 yılları arasında milletvekili olarak Meclis’te yer aldı. 

İlk şiiri, 1921 yılında Dergah dergisinde yayımlandı. Daha sonraki yıllarda kaleme aldığı şiirleri ise Varlık, Ülkü, Yücel ve Milli Mecmua gibi dergilerde yayımlandı.

Bir dönem Paris’te öğrenci müfettişi olarak görev yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü. 1950 yılında UNESCO Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi. Ahmet Kutsi Tecer, 23 Temmuz 1967 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti. 

Ahmet Kutsi Tecer, ünlü halk ozanı Aşık Veysel‘in şiirlerinin tanınmasında büyük rol oynadı. 

Ahmet Kutsi Tecer’in Eserleri 

Şiir

Şiirler
Tüm Şiirleri

Oyun

Yazılan Bozulmadan
Köşebaşı
Köroğlu
Beş Mevsim
Bir Pazar Günü
Satılık Ev

İnceleme

Sivas Halk Şairleri Bayramı
Köylü Temsilleri
Türk Folklorunda Sosyal Mesele


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın