mehmet özhaseki

Mehmet Özhaseki kimdir?

Mehmet Özhaseki, AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Peki Mehmet Özhaseki kimdir? Bugüne kadar hangi görevlerde bulundu? İşte, Mehmet Özhaseki’nin hayat hikayesi…

Mehmet Özhaseki, 25 Mayıs 1957 tarihinde Kayseri’de dünyaya geldi. Babası Kemal Özhaseki, annesi ise Şükran Özhaseki’dir.

İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlayan Özhaseki, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümüne kaydoldu. Fakat o dönemki öğrenci olayları sebebiyle okulu yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Hacettepe Üniversitesi’ni bırakan Özhaseki, İstanbul’un yolunu tuttu. Burada İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ne kaydoldu. Mezuniyetinin ardından avukatlık stajını tamamladı, ancak avukatlık yapmadı. Ailesinin tekstil şirketinin başına geçti. 1994 yılına kadar bu işini sürdürdü.

Bir süre vakıf ve derneklerde görev yaptı ve çeşitli yardım faaliyetlerinde yer aldı.

27 Mart 1994’teki yerel seçimlerde Melikgazi Belediye Başkanı seçildi. 1998 yılında belediye meclisinde yapılan seçimin sonucundaysa Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Bu görevini, girdiği dört yerel seçimden (1999, 2004, 2009, 2014) başarıyla çıkarak 2015 yılına kadar sürdürdü.

Milletvekili adaylığı için 10 Şubat 2015 günü Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti. 7 Haziran 2015’te yapılan seçimlerde AK Parti’den Kayseri Milletvekili olarak seçildi. Ardından Kasım ayında yapılan seçimlerde yeniden seçildi.

12 Eylül 2015 tarihinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı oldu.

Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu.

24 Haziran 2018’de yapılan seçimlerde yeniden Kayseri Milletvekilli olarak seçildi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın