AK Parti İstanbul belediye başkan adayları listesi

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve ilçe belediye başkan adayları belli oldu. Buna göre AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım oldu. Öte yandan AK Parti, yerel seçimlerde yapılan Cumhur İttifakı doğrultusunda, 3 ilçede Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) adayını destekleyecek. MHP’nin destekleneceği ilçeler şunlar oldu: Beşiktaş, Maltepe ve Silivri.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İstanbul’daki 39 ilçenin belediye başkan adayları şu şekilde oldu:

Adalar: Özlem Öztekin Vural

Özlem Öztekin Vural kimdir?

Özlem Öztekin Vural, 1978 yılında Adalar’da dünyaya geldi. Aslen Ordu’lu olan Özlem Öztekin Vural, İstanbul Üniveritesi Hukuk Fakültesi mezunudur. AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesidir. Aynı zamanda Sekreterya Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Arnavutköy: Ahmet Haşim Baltacı

Ahmet Haşim Baltacı kimdir?

1965 yılında Trabzon’da doğan Ahmet Haşim Baltacı, 1969 yılından beri Arnavutköy’de yaşamaktadır. Yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi MÜhendislik Fakültesi Makine Bölümü’nde tamamladı. 2004 yılındaki yerel seçimlerde Arnavutköy Belediye Başkanlığı’na seçilen Baltacı, girdiği seçimleri üst üste kazanarak görevini halen sürdürmektedir.

Ataşehir: İsmail Erdem

İsmail Erdem kimdir?

İsmail Erdem, 1959 yılında Sivas’ta dünyaya geldi. Siyasete Milli Selamet Partisi’nde (MSP) başlayan İsmail Erdem, daha sonra Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nde görev yaptı. AK Parti’nin kuruluşunda yer aldı. AK Parti Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. İBB Meclis üyeliği de yapan İsmail Erdem, 2009 yılındaki yerel seçimlerde Sancaktepe Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Avcılar: İbrahim Ulusoy

İbrahim Ulusoy kimdir?

1978 yılında Trabzon’da dünyaya gelen İbrahim Ulusoy, 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Çeşitli hastanelerde uzman, başhekim ve yönetici olarak çalıştı. 2017 yılında Avcılar Murat Köklü Devlet Hastanesi’nde başhekim olarak görev yapmaya başladı. Halen bu görevini sürdürmektedir.

Bağcılar: Lokman Çağırıcı

Lokman Çağırıcı kimdir?

1965 yılında Giresun’da doğan Lokman Çağırıcı, 1978 yılından beri Bağcılar’da yaşamaktadır. Yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. 1999 yılında Bağcılar Belediyesi Meclis Üyesi oldu. 2007 yılında Bağcılar Belediye Başkanı oldu. Halen görevini sürdürmektedir.

Bahçelievler: Hakan Bahadır

Hakan Bahadır kimdir?

1963 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Hakan Bahadır, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. AK Parti’nin kuruluşunda yer aldı. Parti bünyesinde İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İlçe Başbakanlığı görevlerinde bulundu. 2018 yılında AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

Bakırköy: Mehmet Umur

Mehmet Umur kimdir?

1965 yılında Kastamonu’da doğdu. Sanayici olan Mehmet Umur’un İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliği, Kastamonuspor Yönetim Kurulu Üyeliği ve MÜSİAD Üyeliği bulunmaktadır.

Başakşehir: Yasin Kartoğlu

Yasin Kartoğlu kimdir?

1977 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Yasin Kartoğlu, İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunudur. AK Parti’nin kuruluşunda yer aldı. Küçükçekmece Gençlik Kolları Kurucu Üyeliği, Küçükçekmece İlçe Başkan Yardımcılığı, Başakşehir Belediyesi Meclis Üyeliği ve Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Bayrampaşa: Atila Aydıner

Atilla Aydıner kimdir?

1958 yılından beri Bayrampaşa’da yaşayan Atilla Aydıner, aslen Rize’lidir. Yükseköğrenimini Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. Siyasi hayatına Milli Selamet Partisi ile başladı. Daha sonra Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nde çeşitli görevlerde bulundu. AK Parti’nin kuruluşunda yer aldı. AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanlığı, İBB Meclis Üyeliği ve Bayrampaşa Belediyesi Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu. 2011 yılında Bayrampaşa Belediye Başkanı oldu. Halen bu görevini sürdürmektedir.

Beykoz: Murat Aydın

Murat Aydın kimdir?

1960 yılında Giresun’da doğan Murat Aydın, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. 2004 yılından bu yana Zeytinburnu Belediye Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Beylikdüzü: Mustafa Necati Işık

Mustafa Necati Işık kimdir?

1984 yılında Mersin’de dünyaya gelen Mustafa Necati Işık, yükseköğrenimini Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır. Uluslararası Politika alanında İngiltere’de yüksek lisans yaptı. AK Parti’deki siyasi kariyerine Üniversite başkanı olarak başladı. Daha sonra AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştur.

Beyoğlu: Haydar Ali Yıldız

Haydar Ali Yıldız kimdir?

1971 yılında Rize’de doğan Haydar Ali Yıldız, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. AK Parti’nin kuruluşunda yer aldı. AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanlığı ve İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Büyükçekmece: Mevlüt Uysal

Mevlüt Uysal kimdir?

1966 yılında Antalya’da dünyaya geldi. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 2009 yılındaki yerel seçimlerde Başakşehir Belediye Başkanı seçildi. 2017 yılında Kadir Topbaş’ın istifası üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi.

Çatalca: Mesut Üner

Mesut Üner kimdir?

1975 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Selanik göçmenidir. Yükseköğrenimini Uluslararası Amemerikan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamladı. Çatalca Belediyesi Meclis Üyeliği ve İBB Meclis Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Çekmeköy: Ahmet Poyraz

Ahmet Poyraz kimdir?

1964 yılında Rize’de dünyaya geldi. AK Parti Ümraniye İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. 2009 yılındaki yerel seçimlerde Çekmeköy Belediye Başkanı seçildi. Halen bu görevini sürdürmektedir.

Esenler: Mehmet Tevfik Göksu

Mehmet Tevfik Göksü kimdir?

1966 yılında Adıyaman’da dünyaya geldi. Yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktora çalışmalarını sürdürmektedir. 2009 yılındaki yerel seçimlerde Esenler Belediye Başkanı seçildi. Halen bu görevini sürdürmektedir.

Esenyurt: Azmi Ekinci

Azmi Ekinci kimdir?

1968 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. AK Parti Ümraniye İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, Ümraniye İlçe Başkan Yardımcılığı ve Sancaktepe İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Eyüp: Deniz Köken

Deniz Köken kimdir?

1964 yılında Ordu’da doğdu. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı. Bir dönem Eyüp Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Ayrıca İBB ve Eyüp Belediyesi Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

Fatih: Ergün Turan

Ergün Turan kimdir?

1967 yılında İstanbul’da doğdu. Yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nde tamamladı. İBB ve Güngören Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. 2014 yılında TOKİ Başkanlığı’na getirildi. 2018 yılında belediye başkanlığına aday olabilmek için görevinden istifa etti.

Gaziosmanpaşa: Hasan Tahsin Usta

Hasan Tahsin Usta kimdir?

1959 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. İBB Meclis Üyeliği ve Gaziosmanpaşa Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu.

Güngören: Bünyamin Demir

Bünyamin Demir kimdir?

Öğrenimine Almanya’da başlayan Bünyamin Demir, daha sonra Türkiye’ye gelerek Güngören İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. Yükseköğrenimini Haliç Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yapmıştır. 2018 yılında AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcılığına getirilmiştir.

Kadıköy: Özgül Özkan Yavuz

Özgül Özkan Yavuz kimdir?

Yükseköğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde tamamladı. “Türkiye’de Kentsel Yenileme Süreçleri ve Politikaları” başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamladı. “Türkiye’de Turizm Alanlarında Planlama ve Yönetim” başlıklı teziyle ikinci yüksek lisansını yaptı. Uzun yıllar boyunca Turizm Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulundu.

Kağıthane: Mevlüt Öztekin

Mevlüt Öztekin kimdir?

1981 yılında Ordu’da dünyaya geldi. Yükseköğrenimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.  AK Parti İstanbul Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcılığı, İBB Meclis Üyeliği ve Kağıthane Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Kartal: Ebubekir Taşyürek

Ebubekir Taşyürek kimdir?

1960 yılında Erzurum’da doğdu. Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı, İBB Meclis Üyeliği ve İBB Belediye Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu.

Küçükçekmece: Temel Karadeniz

Temel Karadeniz kimdir?

1967 yılında İstanbul’da doğan Temel Karadeniz, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2014 yılındaki yerel seçimlerde Küçükçekmece Belediye Başkanı seçildi. Halen görevini sürdürmektedir.

Pendik: Ahmet Cin

Ahmet Cin kimdir?

Sakarya doğumlu olan Ahmet Cin, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nde çeşitli görevlerde bulunmuştur. İBB ve Pendik Belediye Meclis Üyeliği, Pendik Belediye Başkan Yardımcılığı, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulun Üyeliği ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

Sancaktepe: Şeyma Döğücü

Şeyma Döğücü kimdir?

1965 yılında Çorum’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. AK Parti’nin kuruluşunda yer aldı. Sancaktepe Belediye Meclis Üyeliği ve Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Sarıyer: Salih Bayraktar

Salih Bayraktar kimdir?

1960 yılında Sarıyer’de dünyaya gelen Salih Bayraktar, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştur. AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı görevinde bulundu.

Sultanbeyli: Hüseyin Keskin

Hüseyin Keskin kimdir?

1972 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Hüseyin Keskin, AK Parti’nin kuruluşunda yer aldı. 2009 yılındaki yerel seçimlerde Sultanbeyli Belediye Başkanı seçildi. 2014 yılındaki seçimleri de kazandı ve halen bu görevini sürdürmektedir.

Sultangazi: Abdurrahman Dursun

Abdurrahman Dursun kimdir?

1972 yılında Adıyaman’da dünyaya geldi. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Yerel Yönetimler 2. Bölge Başkanlığı ve AK Parti Sultangazi İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Şile: İlhan Ocaklı

İlhan Ocaklı kimdir?

1971 yılında Sakarya’da dünyaya geldi. Almaata İktisat Fakültesi’ni bitirdi. AK Parti Şile İlçe Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Şişli: Nihal Yıldırım

Nihal Yıldırım kimdir?

Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde tamamladı. İstanbul Bilim Üniversitesi’nde Embriyoloji alanında yüksek lisans yaptı.

Tuzla: Şadi Yazıcı

Şadi Yazıcı kimdir?

1971 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Şadi Yazıcı, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. AK Parti’nin kuruluşunda yer almıştır. 2009 yılındaki yerel seçimlerde Tuzla Belediye Başkanı seçildi. Halen bu görevini sürdürmektedir.

Ümraniye: İsmet Yıldırım

İsmet Yıldırım kimdir?

1960 yılında Ümraniye’de dünyaya geldi. Yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Kiptaş Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

Üsküdar: Hilmi Türkmen

Hilmi Türkmen kimdir?

1973 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. AK Parti Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcılığı ve İBB Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu.

Zeytinburnu: Ömer Arısoy

Ömer Arısoy kimdir?

1974 yılında Rize’de dünyaya gelen Ömer Arısoy, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Zeytinburnu Belediyesi Başkan Danışmanlığı ve TOKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundu.

MHP’nin adayları:

Beşiktaş: Serkan Toperi

Serkan Toperi kimdir?

1979 yılında Denizli’de doğan Serkan Toperi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. MHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Maltepe: Ahmet Baykan

Ahmet Baykan kimdir?

1960 yılında Artvin’de dünyaya geldi. Yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi ve Gazi Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Uzun yıllar memur olarak görev yaptı. Son görevi, Maltepe Belediyesi Müfettişliği’ydi.

Silivri: Volkan Yılmaz

Volkan Yılmaz kimdir?

1972 yılında Silivri’de dünyaya geldi. Uludağ Üniversitesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Amaatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştur.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın